Szwecja/ W tym roku wzrośnie wartość Nagrody Nobla

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wartość pieniężna Nagrody Nobla wzrośnie w tym roku o 1 milion koron (104 tys. euro) - podała w poniedziałek Fundacja Noblowska, tłumacząc podwyżkę "ustabilizowaniem" swoich funduszy.

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla, których nazwiska ogłaszane będą przez kolejne dni od 2 października, otrzymają po 9 milionów koron (ok. 940 tys. euro) zamiast dotychczasowych 8 milionów koron (ok. 833 tys. euro).

Jeszcze do 2011 roku Nagroda Nobla wynosiła 10 mln koron, jednak w tym samym roku podjęto decyzję o obniżeniu jej wartości o 20 proc. Jak wówczas tłumaczono, kryzys finansowy w Europie niekorzystnie wpłynął na fundusze, z których wypłacane są nagrody.

"Wdrożyliśmy program na rzecz wzmocnienia finansów Fundacji Noblowskiej. Chociaż dalsze działania będą jeszcze potrzebne, sytuacja jest obecnie ustabilizowana" - oświadczyła Fundacja Noblowska.

Oszczędności dotknęły samą fundację, która zwolniła część pracowników, a także zaczęła mniej wydawać na organizację uroczystości wręczenia Nagrody Nobla.

Kwota pieniężna Nagrody Nobla zmieniała się w historii. Po raz pierwszy w 1901 roku wynosiła nieco ponad 150 tys. koron (co odpowiada dzisiejszym 8,4 mln koron).

Każdy z laureatów Nagrody Nobla 10 grudnia w rocznicę śmierci Alfreda Nobla oprócz nagrody pieniężnej otrzymuje także złoty medal oraz ręcznie zdobiony dyplom.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ az/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera