Krakowscy archeolodzy powrócili na Cypr

Agora w Pafos podczas kampanii studyjnej, fot. E. Papuci-Władyka
Agora w Pafos podczas kampanii studyjnej, fot. E. Papuci-Władyka

Do początku października potrwają szeroko zakrojone badania naukowców z UJ we współpracy z wieloma partnerami w starożytnym mieście Nea Pafos na Cyprze. Aby zrekonstruować jego wygląd, badacze zastosują m.in. georadar i przeprowadzą wykopaliska.

W czasie tegorocznych prac (które rozpoczęły się 24 sierpnia) archeolodzy skupią się głównie na centralnej części miasta - agorze. Chcą się dowiedzieć, jak wyglądało w starożytności wejście na rynek. Do tego celu użyją zarówno metod nieinwazyjnych (czyli takich, które nie wymagają naruszenia warstw ziemi, a jednocześnie umożliwiają "zajrzenie" pod powierzchnie), jak i wykopaliskowych.

Kierowniczka badań, prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie podkreśliła w rozmowie z PAP, że w tegorocznych, siódmych badaniach w ramach prowadzonego przez nią projektu weźmie udział wielu partnerów polskich i zagranicznych, m.in. z Uniwersytetu w Hamburgu.

Jednym z priorytetów w czasie najbliższych tygodni będzie sprawdzanie hipotezy na temat istnienia w Pafos drugiego portu w pobliżu bramy północno-zachodniej miasta (port główny znajdował się a starożytności tam, gdzie dziś, czyli w południowej części Pafos). Dlatego już teraz archeolodzy punktowo, w kilku miejscach rozpoczęli na ograniczoną skalę wykopaliska. Miejsce do tych badań wskazały wyniki badań wykonanych za pomocą metod geofizycznych, które umożliwiają wskazanie konstrukcji skrywających się pod powierzchnią.

Naukowcy powrócą też do odkrytego przez nich wcześniej "Gabinetu Chirurga z Pafos". Konstrukcję określono tym mianem ze względu na odkryty w jej wnętrzu zestaw narzędzi chirurgicznych w postaci przyrządów wykonanych z brązu i żelaza - bardzo podobne odnaleziono wiele lat temu w słynnych Pompejach w Italii. Naukowcy przypuszczają, że znajdował się tam gabinet lekarski.

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. W okresie grecko-rzymskim pełniło funkcję stolicy wyspy. W ciągu kilku lat Polacy zmienili istniejący w publikacjach dotyczących Pafos obraz początków i rozwoju miasta, przesuwając datę powstania agory na okres hellenistyczny (wcześniej uważano, że jest o 200 lat późniejsza, czyli młodsza) i odkrywając pozostałości dużych budowli publicznych z tego czasu, świadczących o prężnej aktywności budowlanej w czasach ptolemejskich.

Po siedmiu sezonach badań krakowscy archeolodzy planują otwarcie 6 października w Parku Archeologicznym w Pafos wystawy prezentującej wyniki ich dotychczasowych prac. Ekspozycja "W sercu starożytnego miasta" będzie czynna do końca tego roku. Drugie wydarzenie promocyjne tego samego dnia to multimedialny performance na otwartym powietrzu w porcie w pobliżu Zamku (Kastro) pt. "Misterium Miasta Afrodyty Pafos2017" - zapowiedziała prof. Papuci-Władyka. Oba wydarzenia odbywają się w ramach obchodów Pafos2017 - Europejska Stolica Kultury.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Czy będziemy zjadać roboty?

  • Fot. Adobe Stock

    Robot-rolnik, robot-pszczoła

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera