
Podczas trwających dwa lata badań w Amazonii udało się odkryć 381 nowych gatunków – informuje w raporcie organizacja ekologiczna World Wildlife Fund (WWF) oraz brazylijski instytut Mamiraua.
Puszcza amazońska stanowi aż jedną trzecia światowych lasów tropikalnych. Znana jest z różnorodności zarówno gatunków, jak i siedlisk. Choć Amazonia zajmuje tylko 1 proc. powierzchni Ziemi, żyje tam aż 10 proc. wszystkich znanych gatunków.
Wśród nowo odkrytych (w latach 2014-2015) jest 216 roślin, 93 ryby, 32 płazy, 20 ssaków, 19 gadów i jeden ptak - nazwany na cześć Baracka Obamy Nystalus obamai. Z kolei Inia araguaiaensis to pierwszy nowy gatunek delfina rzecznego odkryty od zakończenia I wojny światowej. W sumie pomiędzy rokiem 1999 a 2015 badania w tym rejonie pozwoliły odkryć 2000 gatunków.
Jak zaznaczył wypowiadający się dla BBC Ricardo Mello, koordynator programu WWF Brazil Amazon, fakt, że naukowcy nadal znajdują setki nowych zwierząt i roślin dowodzi, iż nadal dużo pozostaje do odkrycia. Wiele nieznanych jeszcze gatunków może wymrzeć zanim zostaną odkryte.
Niestety, wszystkie nowo odkryte rośliny i zwierzęta zasiedlają obszary zagrożone przez działalność człowieka – rolnictwo i wyrąb drzew – ostrzegają autorzy raportu ogłoszonego we środę w Sao Paulo.
Raport pojawił się w okresie gorących dyskusji dotyczącej wykorzystania naturalnych zasobów Brazylii. We środę sąd zawiesił dekret rządowy, który umożliwiłby eksploatacje górniczą w rozległym rezerwacie Renca.
Dekret, który poparł prezydent Michel Temer, został opisany przez przeciwników jako "największy atak na Amazonię w ciągu ostatnich 50 lat". Rząd zamierza odwołać się od wyroku sądu.(PAP)
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.