Instytut Badań Pollster (część Grupy ZPR Media) oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) podjęły strategiczną współpracę w zakresie przetwarzania danych o polskich internautach.
Precyzyjne określanie danych demograficznych internautów na podstawie ich zachowań w sieci - to cel podpisanej na początku sierpnia umowy między Instytutem Badań Pollster (Accorp sp. z o.o.) oraz ICM UW. "Efektem projektu ma być lepsze zrozumienie użytkowników Internetu oraz możliwość trafniejszego dopasowywania treści do ich potrzeb" - napisano w przesłanym PAP komunikacie ICM.
"Instytut Badań Pollster, jako część Grupy ZPR Media, posiada szeroką wiedzę na temat aktywności blisko 80 proc. polskich internautów na ponad 2 000 domen – mówi Paweł Piekarski, członek zarządu Instytutu. – Z kolei ogromne doświadczenie ICM w zakresie modelowania pozwala nam na skuteczne wykorzystanie tych danych i tworzenie wysokiej jakości profili internautów".
W planach jest m.in. poprawienie silników danych o zainteresowaniach użytkowników oraz stworzenie systemu rekomendacji treści. Projekt zakłada również wykorzystanie danych do celów naukowych.
"Zrozumienie potrzeb i zainteresowań użytkowników jest istotnym krokiem w tworzeniu rozwiązań polegających na spersonalizowanym dostarczaniu treści, w tym również reklam dostosowanych do poszczególnych odbiorców – mówi dr Dominik Batorski, koordynator prac po stronie ICM. – W celu przewidywania określonych cech użytkowników stosujemy zaawansowane techniki uczenia maszynowego, co w połączeniu z dużą ilością danych dotyczących aktywności użytkowników gromadzonych przez Pollster pozwala nam osiągnąć wysoką skuteczność".
ICM jest jednostką Uniwersytetu Warszawskiego specjalizującą się w przetwarzaniu danych o dużym wolumenie i obliczeniach wielkoskalowych. Centrum posiada witrynę meteo.pl, prowadzi wiele projektów, m.in. OCEAN, w ramach którego tworzone jest Centrum Danych i ich Analiz.
Instytut Badań Pollster jest częścią Grupy ZPR Media, specjalizuje się w badaniach marketingowych i przetwarzaniu danych. Posiada ponad 86-tysięczny panel badawczy, a także monitoruje aktywność internautów w szeregu domen.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.