Gowin: ustawa o szkolnictwie wyższym otworzy przed uczelniami duże szanse

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski 12.06.2017
Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski 12.06.2017

Ustawa o szkolnictwie wyższym otworzy przed uczelniami duże szanse – mówił w poniedziałek w Radiu Kraków wicepremier Jarosław Gowin, pytany o zbliżający się Narodowy Kongres Nauki. Pochwali także Uniwersytet Warszawski za to, że już potrafi wykorzystywać szanse.

Podczas Narodowego Kongresu Nauki we wrześniu w Krakowie wicepremier ma przedstawić projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Gowin zaznaczył, że projekt był szeroko konsultowany z naukowcami i politykami, więc nikogo nie zaskoczy.

"Przed kongresem spotkam się z komisją edukacji. Posłowie prawicy się zapoznają z projektem" - zapowiedział i podkreślił, że ustawa otworzy duże szanse przed polskimi uczelniami.

"Te szansie niektóre uczelnie potrafią wykorzystać" - mówił szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego i jako przykład podał Uniwersytet Warszawski, który w rankingu szanghajskim awansował o ponad 100 pozycji. "Szkoda, że Uniwersytetowi Jagiellońskiemu się tego nie udało zrobić" - powiedział Gowin.

Pytany, dlaczego UW potrafił się wspiąć w rankingu, a UJ - nie, odpowiedział: "UW aktywnie przygotowuje się do nowych rozwiązań. Oni ściągają z całego świata zdolnych naukowców, którzy publikują w prestiżowych czasopismach. Ten wzrost UW jest zasłużony. Mam nadzieję, że tak się stanie też z UJ".

UW w rankingu szanghajskim, obejmującym 500 najlepszych uczelni, zajął pozycję bliską 300. miejsca. UJ zajmuje miejsce w pierwszej połowie piątej setki zestawienia. (PAP)

Nauka w Polsce

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera