PGG udostępni ścianę wydobywczą na potrzeby nauki i umożliwi doktoraty wdrożeniowe

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

20 pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zrealizuje w kopalniach tzw. doktoraty wdrożeniowe, których efekty mają poprawić działanie firmy. Grupa chce też udostępnić jedną z czynnych ścian wydobywczych jako „żywe laboratorium” na potrzeby prowadzenia pomiarów i badań naukowych.

O obu inicjatywach – pierwszych takich w polskim górnictwie – poinformowano podczas czwartkowego International Maning Forum w kopalni Pniówek w gminie Pawłowice na Śląsku. PGG – największy polski producent węgla - będzie w tym zakresie współpracować z Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) w Katowicach.

Tzw. doktorat wdrożeniowy to rozwiązanie zawarte w przyjętej wiosną przez Sejm nowelizacji Ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Nowelę przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Doktorat ma ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a gospodarką. Uczestnik programu będzie pracował nad rozprawą doktorską w jednostce naukowej (GIG), pracując jednocześnie w firmie. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

Jak powiedział dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek, doktoraty realizowane przez pracowników PGG będą pierwszymi takimi pracami w GIG w myśl znowelizowanej ustawy, choć także wcześniej doktoraty tego typu były realizowane we współpracy z pracodawcami, a ich efekty były wdrażane w przemyśle. Podobnie ma być tym razem.

Prezes PGG Tomasz Rogala poinformował, że firma zdefiniowała cztery obszary, w których potrzebuje nowych, bardziej efektywnych rozwiązań, licząc na to, że uda się je wypracować w toku prac doktorskich. Wskazane przez firmę zagadnienia dotyczą wpływu zaburzeń geologicznych na eksploatację i metod minimalizacji tych wpływów, profilaktyki zagrożeń wentylacyjnych i zagrożeń tąpaniami, efektywnego drążenia wyrobisk korytarzowych oraz zarządzenia procesami technologicznymi w kopalniach.

Doktorantami będą głównie pracownicy kopalń średniego szczebla – praktycy podziemnej pracy. „Innowacje zaczynają się od ludzi. Sądzę, że dzięki temu projektowi osiągniemy dwa rezultaty – rozwój zawodowy i możliwość awansu tych osób, a dla przedsiębiorstwa konkretne efekty w postaci optymalizacji szeroko rozumianej produkcji – od obszaru przewidywania, czyli geologii, po obszar zarządzania majątkiem i całymi systemami maszynowymi w kopalni” – powiedział Rogala.

Jego zdaniem tego typu projekt pozwala na wyzwolenie aktywności pracowników i włączenie ich w procesy służące wzrostowi innowacyjności firmy. Jak mówił prof. Prusek, średnio realizacja doktoratu trwa 3-4 lata, choć są prace trwające znacznie dłużej.

Oprócz umożliwienia realizacji doktoratów wdrożeniowych PGG zdecydowała o udostępnieniu na potrzeby badań naukowych jednej z czynnych ścian wydobywczych. Będą tam zainstalowane różnego rodzaju urządzenia pomiarowe, niezbędne do prowadzenia rozmaitych badań.

„Na tej ścianie nie będzie presji wydobycia; ona oczywiście będzie wydobywać węgiel, ale głównie będzie zajmowała się pomiarami; określony zostanie cel badawczy i metoda badawcza. Takiego rozwiązania nie ma dotąd w polskim górnictwie, będzie to pierwsza tego typu ściana” – podkreślił Rogala.

Według prof. Pruska z GIG, tego typu rozwiązanie jest bardzo innowacyjne. „Dotąd nikt nie zdecydował się na stworzenie tego typu żywego laboratorium, gdzie w rzeczywistych warunkach będzie można prowadzić badania. To duża odwaga ze strony PGG” – powiedział.

„Będzie to ściana, która będzie wydobywać węgiel, a jednocześnie dawać pewną swobodę prowadzenia prac badawczych. Nie można sobie wyobrazić niczego lepszego dla realizacji badań; czegoś takiego jeszcze nie było” – ocenił dyrektor Instytutu.

PGG będzie starać się o środki na badania i innowacje m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. (PAP)

mab/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera