Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej (ag/kru) PAP/Andrzej Grygiel

Niektóre jeziora mogą pomóc w ogrzewaniu i chłodzeniu budynków

Czy jeziora mogą stać się częścią nowoczesnej, niskoemisyjnej energetyki, np. pomóc w ogrzewaniu i chłodzeniu budynków? Najnowsze badania pokazują, że w przypadku części polskich jezior odpowiedź brzmi: tak. Choć pod pewnymi warunkami.

  • Fot. Adobe Stock

    Dodatkowe 6 mln zł subwencji dla uczelni na energetykę jądrową i wodorową

    Cztery uczelnie publiczne kształcące na kierunkach energetyka jądrowa i wodorowa otrzymają zwiększoną subwencję na rok 2025 r. Łącznie to dodatkowe 6,3 mln zł - ogłosił resort nauki.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Opole/Wspólna inicjatywa politechniki i WSSE

    W piątek na Politechnice Opolskiej otwarto laboratorium optymalizacji pracy odnawialnych źródeł energii. Jak poinformowała Anna Kułynycz, rzecznik uczelni, jest to wspólna inicjatywa politechniki i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park.

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska
    Technologia

    Inżynierowie z PW pracują nad rozwiązaniem, które zapewni gospodarstwom niezależność energetyczną

    Nad prototypem urządzenia, które wytwarza energię elektryczną oraz ciepło - i zapewni niezależność energetyczną każdemu gospodarstwu domowemu, pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Można będzie w nim wykorzystać różnego rodzaju paliwa płynne, nawet bimber.

  • Adobe Stock
    Technologia

    Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków

    Politechniki Opolska i Krakowska, w ramach konsorcjum, będą badały mechanizmy elastyczności energetycznej budynków. Uczelnie otrzymały na projekt blisko milion złotych z Narodowego Centrum Nauki - przekazała PAP rzecznik opolskiej uczelni Anna Kułynycz.

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski
    Technologia

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

    Wykorzystanie ciepła odpadowego do produkcji chłodu proponuje dr inż. Łukasz Witanowski z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. Naukowiec pracuje nad systemem, który latem pozwoli m.in. sieciom ciepłowniczym generować chłód do systemów klimatyzacji.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    NCBR przedstawiło Symulator Polskiego Systemu Energetycznego

    Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przedstawiło w piątek Symulator Polskiego Systemu Energetycznego. Umożliwia on analizę różnych wariantów transformacji energetycznej Polski.

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Naukowcy zarekomendowali zmiany dotyczące energetyki rozproszonej

    Obywatele będą odgrywać dużą rolę w transformacji energetycznej - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W ramach projektu realizowanego w międzynarodowym zespole opracowano rekomendacje dotyczące energetyki rozproszonej na terenie Unii Europejskiej.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Inauguracja polsko-amerykańskiego centrum czystych technologii energetycznych

    Szkolenia kadr dla energetyki jądrowej, prace nad włączeniem polskiego przemysłu w łańcuchy dostaw - to pierwsze obszary działania zainaugurowanego w środę Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC).

  • Miskant olbrzymi. Fot. J. Krzyżak
    Technologia

    Biomasa z miskanta z upraw na zanieczyszczonych glebach przydatna w produkcji biopaliw i biomateriałów

    Z biomasy miskanta olbrzymiego można uzyskać paliwo czy celulozę; można wykorzystać ją w materiałach budowlanych. Polscy, niemieccy i brytyjscy naukowcy zbadali wpływ upraw tej rośliny na jakość gleby, wielkość produkcji biomasy i pobieranie zanieczyszczeń na glebach zanieczyszczonych metalami ciężkimi.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera