Uczelnie i instytucje

13 mln zł dotacji resortu nauki na nowy budynek AGH

13 mln zł dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzyma w najbliższych trzech latach Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie na wybudowanie nowej siedziby Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji - jednego z najbardziej obleganych przez kandydatów wydziałów uczelni.

Inwestycja, której wartość jest szacowana na ponad 21 mln zł ma być ukończona pod koniec 2018 r. a budynek będzie użytkowany od września 2019 r. W poniedziałek umowę dotyczącą dofinansowania podpisali wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

"W poprzednim okresie budżetu unijnego polskie uczelnie zbudowały wspaniałą infrastrukturę, ale obecnie nie można już przeznaczać funduszy unijnych na przedsięwzięcia infrastrukturalne. Wszystko, co buduje się w tej chwili na polskich uczelniach jest finansowane albo z ich środków własnych, albo z budżetu polskiego państwa. Siłą rzeczy tych pieniędzy jest mniej" - mówił w poniedziałek minister Jarosław Gowin. Podkreślił, że Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH należy do najlepszych w Polsce, jego studenci są rozchwytywani na rynku pracy i co bardzo ważne: na wydziale tym są prowadzane badania naukowe na światowym poziomie.

"W najbliższym czasie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomi konkurs adresowany do przemysłów, które są kluczowe z punktu widzenia nowej gospodarki, +czwartej rewolucji przemysłowej+. Te branże to: telekomunikacja, technologie informacyjne i mechatronika. (…) Jestem przekonany, że również dzięki tej inwestycji: AGH, w tym Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, staną się jednym z kół zamachowych rozwoju polskiej nauki i polskiej gospodarki” – powiedział Jarosław Gowin. Konkurs NCBR ma dotyczyć rozdziału 1 mld zł.

Czterokondygnacyjny nowy budynek wydziału powstanie w miejscu wyburzonych XIX-wiecznych zabudowań przy ul. Czarnowiejskiej. Będzie miał 2,2 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej. Będą się w nim mieściły laboratoria m.in. sieci operatorskich, sieci optycznych, wirtualizacji i technologii cyfrowych, bezpieczeństwa sieci, laboratorium radiowych sieci dostępowych, internetu rzeczy, sieci sensorowych.

Obecnie trwa przetarg na wykonawcę. Wartość kosztorysowa inwestycji to ponad 21 mln zł, z czego 13 mln zł stanowić będą środki z ministerstwa, a 8 mln zł fundusze własne AGH.

"Od kilku lat staraliśmy się o środki na ten cel, zgromadziliśmy też fundusze własne. Dzięki tej inwestycji poprawią się zdecydowanie warunki kształcenia studentów na tym wydziale, który jest oblegany" – mówił rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami obecnie kilkanaście procent studentów tej uczelni uczy się nie na kierunkach związanych z górnictwem czy hutnictwem, ale na kierunkach IT.

Na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH na różnych kierunkach studiuje obecnie ok. 2,2 tys. osób. W latach poprzednich na teleinformatykę oraz informatykę było ponad pięciu kandydatów na jedno miejsce. (PAP)

wos/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera