Prof. Furtak nowym szefem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów

Prof. Kazimierz Furtak, były rektor Politechniki Krakowskiej, został powołany przez premier Beatę Szydło na przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów - poinformował we wtorek resort nauki.

"Swoją funkcję (prof. Furtak - PAP) pełnić będzie do 2020 roku" - poinformowało na stronie internetowej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Kazimierz Furtak przez dwie kadencje był rektorem Politechniki Krakowskiej (2008-2016). Jego specjalnością są m.in. badania konstrukcji, materiałów, budowa mostów i tuneli. Prof. Furtak pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk (2016-2020), a także Komisji Nauk Technicznych Polskiej Akademii Umiejętności.

Jednym z podstawowych zadań Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (CK), działającej przy Prezesie Rady Ministrów, jest "zapewnienie harmonijnego rozwoju kadry naukowej zgodnie z najwyższymi standardami jakości badań wymaganych do uzyskania stopni naukowych i tytułu naukowego".

Tryb wyboru przewodniczącego CK uległ zmianie pod koniec kwietnia br., wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami przewodniczącego CK powołuje - z grona jej członków - prezes Rady Ministrów.

Wcześniej rola premiera w wyborze przewodniczącego była mniejsza: szef rządu wybierał przewodniczącego CK spośród dwójki kandydatów wytypowanych przez samą CK z grona jej członków.

Od kilku miesięcy na stanowisku przewodniczącego Centralnej Komisji był wakat. Mimo iż CK wskazała dwójkę swoich kandydatów, to premier nie wybrała spośród nich szefa CK. Nowela przewidywała jednak, że kandydatury przedstawione na mocy wcześniejszych przepisów nie będą rozpatrywane. Według nowych przepisów przewodniczący CK miał zostać wybrany w ciągu 30 dni od wejścia w życie nowelizacji.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera