Uczelnie i instytucje

Po południu decyzje ws. odwołanej obrony doktoratu studenta prof. Morawskiego

Dziekan wydziału prawa i administracji UMK w Toruniu ma we wtorek po południu wydać oświadczenie ws. odwołanej obrony doktoratu studenta, którego promotorem jest sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Lech Morawski. Informację potwierdził PAP rzecznik UMK Marcin Czyżniewski.

"Podejmiemy dalsze decyzje w tej sprawie na posiedzeniu rady wydziału, które rozpocznie we wtorek o godz. 13.30. Do tej pory nie komentuję sprawy - powiedział dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK Zbigniew Witkowski. Zapowiedział również oświadczenie w tej sprawie po zakończeniu posiedzenia rady.

Rzecznik UMK potwierdził informacje medialne odnośnie odwołania zaplanowanej na poniedziałek obrony doktoratu Tymoteusza Marca, którego promotorem jest prof. Morawski. Taką decyzję miał podjąć dziekan wydziału z obawy o brak kworum w komisji. Część jej członków w ten sposób chciała zaprotestować przeciwko ostatnim wypowiedziom sędziego TK. Morawski nie jest pracownikiem UMK od 2015 roku.

Portal Onet.pl napisał w ubiegły czwartek, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Morawski był gościem konferencji "The Polish constitutional crisis and institutional self-defence" (Polski kryzys konstytucyjny a samoobrona instytucji), która odbyła się we wtorek 9 maja na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Oksfordzie.

Według Onet.pl Morawski mówił, że "czołowi polscy politycy są skorumpowani". "Sędziowie są skorumpowani, włącznie z członkami Trybunału Konstytucyjnego i sędziami Sądu Najwyższego. Możemy pokazać bezdyskusyjne dowody" - przytacza Onet wypowiedź Morawskiego. Portal napisał też m.in., że Morawski przekonywał, iż obecne reformy służą zwalczaniu panoszącej się korupcji oraz zadeklarował, że podczas dyskusji prezentuje stanowisko "tak krytykowanego" rządu. Według Onet.pl swą deklaracją o reprezentowaniu rządu Morawski wprawił w osłupienie słuchaczy oraz że powiedział też, iż "to iluzja, że są apolityczni, neutralni sędziowie".

Nie jest prawdą, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Morawski reprezentował polski rząd na konferencji naukowej na Uniwersytecie Oksfordzkim - oświadczyło w czwartek Biuro TK. Nie znam wypowiedzi sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Morawskiego z Oksfordu; sędzia TK nie reprezentuje polskiego rządu - mówił w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Ocena, wyciąganie wniosków ws. wypowiedzi sędziego TK prof. Morawskiego należy do prezes Trybunału - mówił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nie chciał odnosić się do samej wypowiedzi, której nie znał w całości; oświadczył, że "korupcja w polskim sądownictwie jest faktem".

To jest po prostu atak na rząd, to walka polityczna - tak do słów sędziego TK Morawskiego nt. homoseksualistów odniósł się pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Adam Lipiński. Zapowiedział, że sprawdzi wypowiedź Morawskiego i podejmie odpowiednie decyzje. Morawski miał stwierdzić, że "rząd polski jest przeciwny homoseksualistom, ale nie ściga ich prokuratura".

2 grudnia sejm powołał prof. Morawskiego do składu Trybunału Konstytucyjnego. Emerytowany kierownik Katedry Teorii Prawa i Państwa Wydziału Prawa i Administracji UMK został wybrany na dziewięcioletnią kadencję. Morawski jest znawcą teorii państwa i prawa oraz filozofii prawa. Urodził się w 1949 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (w 1972 r.), gdzie uzyskał także stopień doktora 1978 r. (na podstawie rozprawy "Domniemania w prawie") oraz w 1989 r. doktora habilitowanego (praca "Argumentacje, racjonalność prawa i postępowanie dowodowe"). W 1999 r. uzyskał nominację profesorską. Jest członkiem towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, m.in. Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz International Association for Philosophy of Law and Social Philosophy. W kadencji 2011-2015 był sędzią Trybunału Stanu. (PAP)

twi/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera