400 imprez na 15. Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki

Jak asertywnie kogoś lub coś krytykować? Dlaczego chemia jest przydatna detektywom? Co to jest cyberprzemoc? Będzie się można tego dowiedzieć podczas 15. Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który ruszy 17 maja.

Przez 9 dni w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Hajnówce, a nawet na filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) w Wilnie, odbędzie się ok. czterystu różnych imprez - warsztatów, wykładów i pokazów dla wszystkich: od dzieci po seniorów. Celem spotkań jest popularyzacja nauki.

Tegoroczny festiwal organizuje 11 uczelni w regionie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk, wojewody podlaskiego i marszałka województwa. Koordynatorem festiwalu jest jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: "Raduj się nauką". Słowa te nawiązują do 150. rocznicy urodzin polskiej dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskie-Curie i jednego z odkrytych przez nią pierwiastków - radu - zauważył koordynator festiwalu, dziekan wydziału nauk o zdrowiu UMB prof. Sławomir Terlikowski podczas środowej konferencji prasowej w Białymstoku.

Przypomniał on słowa Skłodowskie-Curie, która uważała, że nauka jest czym bardzo pięknym. "Wydaje się, że do dnia dzisiejszego te słowa są prorocze" - dodał. O polskiej badaczce opowiada film dokumentalny, którego pokaz odbędzie się podczas inauguracji festiwalu; będzie też można zobaczyć stare laboratorium - pod względem klimatu podobne do tego, w którym faktycznie pracowała Skłodowska-Curie. Zaplanowano też turniej wiedzy chemicznej o Marii Skłodowskiej-Curie.

Prorektor UMB ds. nauki prof. Marcin Moniuszko powiedział, że festiwal nauki i sztuki jest okazją do "fajnej intelektualnej zabawy" przy użyciu własnych rąk i oczu, okazją do spotkania się "oko w oko" z tajemnicami przyrody, ludzkiego ciała, funkcjonowania komórek, ale też poznawania ekonomii, sztuki. "Chcemy, aby okazało się, że nauka to jest również niesłychana, fantastyczna przygoda. Może uda się nam zarazić tym entuzjazmem kolejne grona młodych ludzi, ale nie tylko młodych" - mówił Moniuszko.

Jak podkreślił, układając program festiwalu organizatorzy starali się, aby terminy najbardziej atrakcyjnych imprez nie nakładały się na siebie, i by mógł z nich skorzystać każdy zainteresowany.

Ubiegłoroczny festiwal odwiedziło 23 tys. osób. Prorektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Izabela Święcicka podsumowała, że największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia chemiczne i ich zastosowanie np. w kryminalistyce sądowej czy pokazy chemiczne. Na Politechnice Białostockiej (PB) natomiast najwięcej osób przychodzi zwykle na zajęcia z programowania, budowania robotów, uczestnicy chętnie oglądają również łaziki marsjańskie i bolidy konstruowane przez studentów tej uczelni - dodał dr Jacek Kusznier z PB.

Festiwalowe imprezy odbędą się również 24 maja w filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Przygotowano tam m.in. zajęcia z informatyki "bez komputerów", wykład o tym, jak metabolizm wpływa na kondycję fizyczną człowieka i praktyczne zajęcia praktyczne, podczas których będzie można dokonać analizy składu ciała.

21 maja w ramach festiwalu w centrum Białegostoku odbędzie się tzw. Dzień Akademicki: ok. 60 prezentacji przygotowanych dla mieszkańców miasta.

Festiwal potrwa do 26 maja. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.festiwal.umb.edu.pl .(PAP)

kow/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera