Uczelnie i instytucje

NCBiR ogłosi konkurs dla uczelni z 1 mld zł środków do przyznania

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosi pod koniec maja konkurs dla polskich uczelni. W ramach konkursu zabezpieczono 1 mld zł środków - poinformował we wtorek dziennikarzy Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

"Najbliższe plany dotyczące dużego konkursu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to konkurs, który najprawdopodobniej będzie ogłoszony pod koniec maja, i z dużą alokacją, bo na 1 mld zł ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój" - powiedział Dardziński.

"To konkurs, który ma wspierać zmiany ustrojowe i systemowe w polskich uczelniach" - dodał.

Wiceminister wyjaśnił, że konkurs jest o tyle niestandardowy, że zrenegocjowano warunki z Komisją Europejską.

"Odeszliśmy od filozofii robienia licznych konkursów na drobne poszczególne działania, a chcemy zrobić jeden konkurs, w ramach którego uczelnie będą mogły realizować różne cele, począwszy od doskonałości dydaktycznej, przez zmianę swojej struktury organizacyjnej, przez system motywacyjny dla wykładowców" - powiedział wiceminister.

"W zależności od tego, gdzie te środki będą bardziej potrzebne, uczelnie będą mogły te środki elastycznie przesuwać" - dodał.

Wiceminister powiedział, że konkurs ma trzy strumienie finansowania, które są dedykowane trzem różnym typom uczelni. Uczelnie podzielone zostały według skali wielkości, dzięki czemu najsilniejsze uczelnie nie będą konkurowały z tymi mniejszymi.

"To znaczy, że środki dostaną zarówno bardzo duże uczelnie, jak i dostaną je mniejsze uczelnie" - wyjaśnił.

Wiceminister poinformował, że konkurs zostanie ogłoszony pod koniec maja, przez miesiąc potencjalni beneficjenci będą przygotowywani przez specjalny zespół do składania wniosków.

"To kolejna innowacja, którą zamierzamy wprowadzić, a mianowicie zostanie powołany w NCBiR specjalny zespół, który będzie wspierał beneficjentów w przygotowywaniu wniosków. Zależy nam na tym, żeby te wnioski były dobrze przygotowane. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, kiedy wnioski odpadają ze względów formalnych" - powiedział Dardziński.

Dodał, ze potem będzie co najmniej miesiąc na składanie wniosków, natomiast rozstrzygnięcie konkursu i podpisanie pierwszych umów nastąpi jesienią tego roku.

PAP - Nauka w Polsce

pif/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.04.2023. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. PAP/Marian Zubrzycki

    Rektor PŁ prof. Jóźwik nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

  • 20.06.2024. Protest studentów Uniwersytetu Warszawskiego przed wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie, 20 bm. Uczestnicy sprzeciwiają się kierowaniu wobec studiujących na uczelni i kontynuujących demonstrację w obronie Palestyny, wniosków do sądu o ukaranie w związku z rzekomym zakłócaniem spokoju i porządku. Pikieta trwa od 24 maja br. Do tej pory odbywała się w parku Autonomia przy ul. Nowy Świat 69. Dwa dni temu zaostrzyła się, a biorący udział przenieśli się na Kampus Główny, gdzie doszło do interwencji wezwanej przez rektora policji w celu "udrożnienia ciągów komunikacyjnych". PAP/Albert Zawada

    Studenckie protesty w obronie Palestyny w polskich miastach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera