Od wtorku 13. Śląski Studencki Festiwal Nauki

13. Śląski Studencki Festiwal Nauki – największa w regionie impreza kulturalno-naukowa organizowana przez studentów rusza we wtorek w Katowicach. W programie znalazły się m.in. otwarte wykłady, dyskusje, warsztaty, pokazy filmów i spektakle.

Festiwal organizowany jest przez studentów pięciu śląskich uczelni wyższych: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych oraz Wyższej Szkoły Ochrony Pracy. Celem imprezy jest głównie integracja środowiska naukowego, a także promocja nauki, techniki i sztuki. W prace przy wydarzeniu zaangażowanych jest ponad sto studenckich kół naukowych.

Tegoroczną edycję we wtorek rano zainauguruje debata pt. "Człowiek renesansu - student XXI wieku" na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Jak wyjaśnił PAP wiceprzewodniczący samorządu studenckiego UŚ Maciej Malik, dotyczy ona wizji studenta w XXI wieku oraz tego, w jaki sposób uczelnia może kształcić swych studentów, dając im nie tylko tytuł, ale i potrzebne we współczesnym świecie umiejętności.

Tego dnia zaplanowano także warsztaty "Power of social media" dla osób zainteresowanych wykorzystywaniem mediów społecznościowych np. w marketingu, a także pokaz etiud filmowych studentów Wydziału Radia i Telewizji UŚ. Poza tym po ulicach Katowic jeździć będą "Muzyczne Tramwaje". Podróżującym linią nr 20 przejazd umili gra zespołu Lunatyp; to także muzyczne zaproszenie do udziału w festiwalowych przedsięwzięciach.

W środę studenci zapraszają na jedno z centralnych wydarzeń festiwalowych - wykłady otwarte. "Naszą ideą jest, by wychodzić z wiedzą akademicką poza przestrzeń uczelni. W tym roku będziemy gościć w katowickim centrum handlowym Silesia City Center, gdzie kilkunastu naukowców wygłosi kilkunastominutowe wykłady z różnych dziedzin" - powiedział PAP Malik. Popołudniem w Domu Kultury Szopienice zaplanowano studenckie spektakle i monodramy artystów związanych ze śląskimi uczelniami.

W czwartek na katowickim rynku powstanie miasteczko namiotowe, czyli Jarmark Wiedzy. Studenci co roku prezentują w ten sposób swoje naukowe dokonania i zainteresowania oraz pasje. Tym razem stanie ok. 80 stoisk. Działać też będzie kawiarnia naukowa, w której naukowcy będą dyskutować z chętnymi na różne tematy.

Zwieńczeniem imprezy będzie tzw. scena otwarta – Open Stage, na której wieczorową porą studenci zaprezentują swoje talenty artystyczne.

W 2016 roku Śląski Studencki Festiwal Nauki został naukowym projektem roku w konkursie ProJuvenes organizowanym przez Parlament Studentów RP.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

  • 19.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Piotr Polak

    Min. Wieczorek: ustawa dot. Funduszu Dopłat obejmująca m.in. remonty i budowę akademików jest gotowa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera