Śląska Wikipedia ma już ponad 5 tys. artykułów

Definicję bozonu, hasło na temat Baracka Obamy czy wpis o strzygach można przeczytać w śląskiej wersji Wikipedii. Właśnie pojawił się pięciotysięczny wpis - poinformował rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Krzysztof Machocki.

Śląska wersja Wikipedii - największej na świecie cyfrowej encyklopedii - dostępna jest na stronie https://szl.wikipedia.org/. Powstała w 2008 r.

Mowa śląska nie ma w Polsce statusu języka regionalnego. Rada Języka Polskiego w 2010 r. orzekła, że jest ona dialektem języka polskiego.

"Tak, jak w przypadku wszystkich innych wersji językowych Wikipedii, a jest ich w tej chwili ok. 300, hasła powstają jedynie dzięki temu, że znajdzie się ktoś, komu chce się je napisać. Wystarczy usiąść przed komputerem, wpisać dany tytuł hasła i... zacząć pisać. Trzeba tylko pamiętać o podawaniu źródeł zamieszczanych w Wikipedii informacji, najlepiej w formie przypisów" - tłumaczy Krzysztof Machocki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Jak czytamy w przesłanym PAP komunikacie, jubileuszowym pięciotysięcznym artykułem jest hasło o amerykańskim stanie Utah. Codziennie w śląskiej wersji Wikipedii pojawia się od kilku do kilkunastu nowych wpisów.

W przeciwieństwie do innych encyklopedii śląskich (m.in. powstającej pod patronatem Biblioteki Śląskiej Encyklopedii Województwa Śląskiego), Śląska Wikipedia posiada równie szeroki zakres tematyczny, co jej polskojęzyczna czy angielskojęzyczna siostra - przekonują jej koordynatorzy, dowodząc, że jest to największa encyklopedia tworzona w języku śląskim.

Celem prowadzenia śląskiej wersji Wikipedii jest to, aby ten język "nie tylko przetrwał, ale wręcz ożył" - informują jej twórcy.

"Pisząc Wikipedię, sami się uczymy języka. Niekiedy powstają spory wynikające z lokalnych różnic w nazewnictwie albo istnienia kilku nazw na daną rzecz (np. mobilńok/mobilok, czyli telefon komórkowy). Pisanie encyklopedii to zadanie bardzo ambitne, zwłaszcza w przypadku mowy, która do niedawna była wyłącznie mową ludzi prostych. (...) Obecnie jednak istnieje spora grupa ludzi wykształconych, którzy nie zapomnieli słyszanej w domu +godki+. Wracają oni do korzeni i pielęgnują swoją kulturę na różne sposoby" - wyjaśnia Maciej Wójcik, obecnie najaktywniejszy twórca śląskiej Wikipedii i jednocześnie jej administrator.

Wójcik zapytany przez PAP o najczęściej powstające hasła w śląskiej Wikipedii wyliczył te związane z geografią - państwa, miasta, wyspy czy morza, w dalszej kolejności artykuły biograficzne, hasła o zespołach muzycznych, klubach sportowych, poszczególnych sportach.

"Właściwie każda dziedzina wiedzy jest reprezentowana w śląskiej Wikipedii" - skwitował.

Największą popularnością wśród czytelników cieszą się artykuły na temat Śląska i Ślązaków.

Jak przyznaje Maciej Wójcik, wielu wolontariuszy początkowo zaangażowanych w powstanie śląskiej Wikipedii z czasem straciło entuzjazm, gdy okazało się, że działa w oparciu o te same rygorystyczne zasady, co jej siostry w innych językach. "Dla części użytkowników nie do przyjęcia były zasady Wikipedii, zakładające neutralny punkt widzenia. Gdy przekonali się, że w tym projekcie nie wolno propagować ani zachwalać, odeszli. Inni odeszli z powodów ambicjonalnych, np. bo promowana przez nich forma zapisu została odrzucona" - dodał rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

W Polsce dynamicznie rozwija się również kaszubska Wikipedia, która powstała kilka lat przed jej śląskim odpowiednikiem. Ta pierwsza posiada więcej haseł.

"Jeśli obecne trendy się utrzymają, to dogonimy Kaszubów w okolicach Nowego Roku 2017" - kończy Wójcik.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest wspieranie i promowanie projektów Wikimedia Foundation oraz skupionej wokół nich społeczności. Wśród projektów wspieranych przez stowarzyszenie jest polskojęzyczna Wikipedia - wolna encyklopedia internetowa, a także jej śląski odpowiednik.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: największe spadki ofert pracy w zawodach z wykształceniem ścisłym lub inżynieryjnym

  • Źródło: Adobe Stock

    Jak skutecznie działać na rzecz dobrostanu społeczeństw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera