Łódź/Ponad 12 mln zł na badania w zakresie innowacyjnego włókiennictwa

Ponad 12 mln zł na badania w zakresie innowacyjnego włókiennictwa oraz ich komercjalizację uzyskało konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Łódzka. Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Jak podkreśliła rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka, celem projektu, wartego ogółem ponad 22,6 mln złotych, jest zwiększenie stopnia komercjalizacji oraz umiędzynarodowienie badań naukowych w zakresie włókiennictwa.

W przedsięwzięciu "Innowacyjne Włókiennictwo 2020+", którego liderem jest Politechnika Łódzka (Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki), bierze udział także Instytut Technologii Bezpieczeństwa MORATEX, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytut Włókiennictwa.

Infrastruktura badawcza, która powstanie w rezultacie realizacji projektu, służyć będzie przede wszystkim prowadzeniu rynkowo zorientowanej działalności badawczo-rozwojowej, transferowi wiedzy i wdrażaniu innowacji na rzecz przedsiębiorstw. Dzięki pozyskanym środkom zintensyfikowane zostaną badania o charakterze aplikacyjnym w zakresie nowoczesnego włókiennictwa.

Włókiennictwo należy obecnie do branż najbardziej innowacyjnych, obejmujących m.in. technologię funkcjonalnych wyrobów włókienniczych, tekstronikę, produkcję wyrobów odzieżowych i konfekcjonowanych wyrobów specjalnych oraz nowoczesne systemy informatyczne dla projektowania wyrobów włókienniczych i odzieżowych.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci rekomendują sześć priorytetowych projektów AI dla Polski

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w br. 5,9 proc. przedsiębiorstw deklarowało wykorzystanie technologii AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera