Raport: liczba polskich patentów od Europejskiego Urzędu Patentowego wzrosła o 19 proc.

W 2016 r. liczba patentów przyznawanych polskim spółkom i instytutom naukowym przez Europejski Urząd Patentowy wzrosła o 19 proc. Liczba zgłoszeń patentowych spadła natomiast o prawie 28 proc. - wynika z raportu Europejskiego Urzędu Patentowego.

Z raportu Europejskiego Urzędu Patentowego wynika, że liczba wszystkich europejskich zgłoszeń patentowych złożonych do niego w 2016 r. wyniosła niemal 160 tysięcy (tyle samo, co w poprzednim roku). Kolejny raz odnotowano zdecydowany wzrost liczby zgłoszeń z Chin (+24,8 proc.) i Korei (+6,5 proc.), zaś spadek liczby zgłoszeń ze Stanów Zjednoczonych (-5,9 proc.) i Japonii (-1,9 proc.). Natomiast liczba zgłoszeń z 38 państw członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej w ubiegłym roku pozostała niemal niezmieniona (-0,2 proc.).

W 2016 roku liczba patentów przyznanych przez polskim spółkom i instytutom naukowym wzrosła o 19,2 proc. W ubiegłym roku Europejski Urząd Patentowy przyznał polskim instytutom badawczym i przedsiębiorstwom 180 patentów, a w 2015 r. było to 151. Uzyskany wynik to dotychczas najlepszy polski rezultat. Liczba polskich zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego, na podstawie których przyznawane są przyszłe patenty spadła jednak o 27,9 proc. w porównaniu z 2015 rokiem.

W wyraźnym odróżnieniu od większości państw europejskich, polską działalność patentową w 2016 r. napędzały wyższe uczelnie i instytuty naukowe. Aż sześć z ośmiu największych wnioskodawców stanowiły uniwersytety lub instytuty badawcze. Najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w Europejskim Urzędzie Patentowym był Uniwersytet Jagielloński (12 zgłoszeń), następnie spółka farmaceutyczna Polpharma (10 zgłoszeń), producent okien dachowych Fakro (6) oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ (6). Po cztery zgłoszenia patentowe zgłosiły: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

W rankingu wojewódzkim prowadzi Mazowsze. To z tego regionu pochodzi 30 proc. wszystkich polskich zgłoszeń patentowych, w klasyfikacji wyprzedza m.in. województwo małopolskie (15,7 proc.), dolnośląskie (11,3 proc.) oraz śląskie (9,1 proc.).

W odniesieniu do 10 najważniejszych obszarów technologii w Europejskiej Organizacji Patentowej, liczba polskich zgłoszeń odnotowała największy wzrost w sektorach elementów mechanicznych (+89 proc.) i transportu (+65 proc.), z którego najwięcej zgłoszeń patentowych wpłynęło z branży motoryzacyjnej. Sektor transportu w 2016 r. odpowiadał za 8 proc. ogółu polskich zgłoszeń patentowych co sprawia, że wraz z inżynierią lądową jest najważniejszym sektorem technologicznym w Polsce. Największy spadek liczby zgłoszeń odnotowano w sektorach pomiarów (-66 proc.) i maszyn elektrycznych (-57 proc.).

Szczegółowe dane na temat raportu są dostępne na stronie: http://www.epo.org/about-us/annual-reports-statistics/annual-report/2016.html

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.06.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara

    Gawkowski: budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy nauki, biznesu i instytucji publicznych

  • Fot. materiały prasowe WAT

    Czujnik metanu poszuka życia na Marsie i chorób w oddechu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera