Fot. Adobe Stock

Raport: w 2025 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego trafiło 621 polskich wniosków; najwięcej z farmacji

W ubiegłym roku w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) złożono 621 wniosków patentowych z polskich przedsiębiorstw i uczelni oraz od badaczy. Najwięcej dotyczyło branży farmaceutycznej. To o jedną dziesiątą mniej niż rok wcześniej – wynika z opublikowanego we wtorek raportu.

  • Fot. Adobe Stock
    Prawo

    Ekspert: chcemy ukrócić „patentozę”

    Chcemy ukrócić „patentozę”, czyli zgłaszanie przez naukowców i uczelnie patentów tylko po to, żeby dostać za nie punkty w ewaluacji – powiedział PAP prof. Mariusz Zdrojek z Politechniki Warszawskiej. Dodał, że dla skutecznego transferu wiedzy konieczne są też zmiany w ustawie o finansach publicznych.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    EPO Patent Index 2024: z Polski prawie 700 na 200 tys. wniosków patentowych

    Polska znalazła się na 26. miejscu wśród wszystkich krajów zgłaszających wnioski patentowe do Europejskiego Urzędu Patentowego. Najwięcej polskich wniosków dotyczy: technologii medycznej, inżynierii lądowej i chemii organicznej - wynika z informacji prasowej Urzędu Patentowego RP.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    Europejski Urząd Patentowy: najwięcej polskich patentów akademickich z UW, AGH i PW

    Ponad 10 proc. zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) pochodzi z uczelni – wynika z opublikowanego we wtorek raportu. W Polsce najwięcej patentów akademickich zgłaszali wynalazcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Warszawskiej.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    ONZ: Chiny przodują w liczbie złożonych patentów dotyczących generatywnej AI

    Wynalazcy z Chin złożyli przytłaczającą większość międzynarodowych patentów dotyczących innowacji z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji (genAI) – poinformowała w środę w raporcie ONZ.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    Europejski Urząd Patentowy: w 2023 r. wzrost zgłoszonych i zatwierdzonych patentów z Polski

    Polacy zgłosili w 2023 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) 671 wniosków, czyli ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego – wynika z informacji prasowej Urzędu Patentowego RP.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    Ekspert: Komercjalizacja patentów to więcej pieniędzy na badania i rozwój

    W perspektywie 3-4 lat można się spodziewać się wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki i nakładów na badania, jeśli patenty będą komercjalizowane – powiedział dr hab. Tomasz Ingram z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, komentując nowy raport Europejskiego Urzędu Patentowego.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Indeks Patentowy EPO 2022: najwięcej zgłoszeń w dziedzinie komunikacji cyfrowej

    Komunikacja cyfrowa, technologie medyczne i technologie komputerowe – to trzy dziedziny, w których w 2022 roku wpłynęło najwięcej zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO).

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    Europejski Urząd Patentowy: w 2022 r. wzrost zgłoszeń patentów z Polski, spadek udzielonych

    W 2022 r. liczba europejskich zgłoszeń patentowych z Polski wzrosła o niemal 18 proc. To ponad 7-krotnie wyższy wzrost niż średnia całkowita wszystkich zgłoszeń. W Polsce najaktywniejsze w zgłaszaniu wynalazków wciąż są uczelnie i instytuty badawcze - podał we wtorek Europejski Urząd Patentowy (EPO).

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    40 proc. wyników badań finansowanych przez ERC wykorzystano w zgłoszeniach patentowych

    40 proc. wyników badań będących rezultatem finansowania przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) zostało wykorzystanych w zgłoszeniach patentowych – wynika z badania zleconego przez ERC. Celem badania było sprawdzenie wpływu finansowania projektów na zgłoszenia patentowe.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera