ONZ: Chiny przodują w liczbie złożonych patentów dotyczących generatywnej AI

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wynalazcy z Chin złożyli przytłaczającą większość międzynarodowych patentów dotyczących innowacji z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji (genAI) – poinformowała w środę w raporcie ONZ.

Od 2014 do 2023 r. złożono na świecie w sumie ok. 54 tys. patentów związanych z genAI, z czego ponad 38 tys. pochodziło z Chin. Kraj ten aż sześciokrotnie przewyższa pod tym względem drugie w zestawieniu USA, na które przypadło 6276 patentów.

Trzecie miejsce zajęła Korea Południowa z 4155 patentami, a czwarte Japonia (3409).

Cztery pierwsze miejsca pod względem liczby złożonych patentów zajęły podmioty z Chin: Tencent, Ping AI Insurance, Baidu oraz Chińska Akademia Nauk. Amerykański IBM uplasował się dopiero na piątej pozycji.

Według Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) od 2017 r. liczba związanych z genAI patentów składanych rocznie na świecie wzrosła ośmiokrotnie, a na zeszły rok przypadła aż jedna czwarta wszystkich patentów dotyczących generatywnej sztucznej inteligencji złożonych w ostatnich 10 latach.

Patenty związane z użyciem genAI stanowią obecnie 6 proc. wszystkich patentów dotyczących sztucznej inteligencji, ale ich odsetek szybko rośnie.

Technologia ta jest wykorzystywana w wielu towarów przemysłowych i konsumpcyjnych, a zwłaszcza w chatbotach takich jak ChatGPT czy Gemini Google’a.(PAP)

mw/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Widok na  Figueira da Foz. Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Państwo przejęło znalezione na śmietniku średniowieczne manuskrypty

  • RAVEN, źródło: Alain Herzog

    Zbudowali drona z nogami jak wrona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera