Lek na astmę pomoże alkoholikom

Ibudilast – lek przeciwzapalny stosowany przy leczeniu astmy – zmniejsza potrzebę picia i poprawia nastrój osobom z problemem alkoholowym – wynika z badania zamieszczonego na łamach czasopisma „Neuropsychopharmacology”.

W badaniu (DOI: 10.1038/npp.2017.10) uczestniczyło 17 mężczyzn i 7 kobiet, którzy przyznali, iż spożywają alkohol przeciętnie 21 dni w miesiącu i wypijają średnio siedem drinków (porcji alkoholu) dziennie - aż do momentu intoksykacji.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) przez sześć dni podawali osobom badanym ibudilast (20 miligramów przez pierwsze dwa dni i 40 miligramów przez kolejne cztery), bądź placebo (związek obojętny). Po dwóch tygodniach następowała zmiana. Przez kolejne sześć dni badani, którzy otrzymywali wcześniej placebo, dostawali ibudilast, a uczestnicy przyjmujący lek przestawiali się na placebo.

Wyniki eksperymentu pokazały, że osoby biorące ibudilast odczuwały mniejszą potrzebę picia – nawet wtedy, gdy podstawiano im pod nos ulubiony trunek i proszono, by go powąchały, ale powstrzymały się od konsumpcji. Badani deklarowali też podwyższenie nastroju, zwłaszcza ci, którzy na skutek nadużywania alkoholu cierpieli na objawy depresyjne.

Ibudilast okazał się też bezpieczny. Szóstego dnia każdej sesji badawczej uczestnikom wstrzykiwano dożylnie alkohol (równowartość czterech porcji) i obserwowano, jak zareagują. Oprócz nielicznych przypadków nudności lub bólów brzucha o niewielkim nasileniu nie odnotowano poważniejszych efektów ubocznych.

"Wykazaliśmy, że ibudilast jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm. Lek może być stosowany nawet w połączeniu z alkoholem" – komentuje koordynatorka projektu Lara Ray.

Naukowcy sprawdzali ponadto, jak ibudilast wpływa na radzenie sobie ze stresem. W określone dni przeprowadzali z badanymi rozmowę na temat stresujących sytuacji, a następnie obserwowali, jak szybko dojdą do siebie po tym wydarzeniu. Uczestnicy wracali do równowagi psychicznej znacznie szybciej, gdy przyjmowali ibudilast, niż gdy przyjmowali placebo.

Rezultaty badania wyglądają bardzo obiecująco. Jednak zanim ibudilast zostanie zarekomendowany jako lek przeznaczony do terapii alkoholizmu, należy przeprowadzić więcej badań klinicznych. Tymczasem profesor psychologii Lana Ray planuje przetestować ibudilast wśród osób pragnących rzucić picie (uczestnicy niniejszego eksperymentu nie mieli tego w planach), a także dokładniej zbadać jego właściwości przeciwzapalne. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera