Komiksowe gratulacje z Polski dla Opportunity - marsjańskiego 13-latka

25 stycznia 2004 roku na Marsie wylądował łazik Opportunity. Świetnie wykorzystał daną mu sposobność. Miał pracować zaledwie kilka miesięcy, a geologiczną przeszłość Czerwonej Planety bada do dziś. Z okazji 13. rocznicy lądowania twórcom tego najodleglejszego nam laboratorium chemicznego Polacy składają... komiksowe gratulacje.

W styczniu 2004 roku, gdy łazik Opportunity lądował na marsjańskiej równinie Meridiani Planum, wszyscy spodziewali się misji trwającej co najwyżej kilka miesięcy. Trzynaście lat później Opportunity, zasilany bateriami słonecznymi, oczyszczanymi co pewien czas przez marsjańskie wiry pyłowe i wiatr, nadal przemieszcza się wśród wzgórz krateru Endeavour, regularnie dostarczając cennych danych o środowisku Czerwonej Planety i jej geologicznej oraz chemicznej przeszłości i teraźniejszości.

W kolejną rocznicę udanego lądowania, w dniu rozpoczęcia czternastego ziemskiego roku penetracji powierzchni Marsa, chemicy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie gratulują zespołom naukowców i inżynierów z NASA i centrum badawczego Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, odpowiedzialnym za przebieg tej wyjątkowej misji.

Do gratulacji IChF PAN dołącza... krótki komiks według scenariusza i projektu dziennikarza i redaktora naukowego Jarosława Chrostowskiego, przygotowany przez Magdę Świtoń z zajmującej się ilustracjami naukowymi firmy Dual Color.

"W instytucie od lat zajmujemy się detekcją związków chemicznych, zarówno bezpośrednią, za pomocą różnorodnych, starannie projektowanych czujników, jak i zdalną, w odległych obszarach przestrzeni kosmicznej. Doskonale zdajemy sobie sprawę ze skali stojących tu wyzwań. Prowadzenie badań geochemicznych w tak nieprzyjaznym środowisku jak marsjańskie, przez tak wiele lat, jest osiągnięciem bezprecedensowym, godnym najwyższego uznania” - mówi prof. Robert Hołyst (IChF PAN).

Obok zasilanego radioizotopowym generatorem termoelektrycznym łazika Curiosity, który wylądował na Marsie w 2012 roku, Opportunity jest najdalszym laboratorium chemicznym operującym na powierzchni planety. To dzięki badaniom przeprowadzonym przez Opportunity świat nauki zdobył dowody na obecność ciekłej wody na powierzchni dawnego Marsa. Łazik stał się też pierwszym pozaziemskim łowcą meteorytów: swój pierwszy meteoryt (żelazny) znalazł jeszcze w 2005 roku.

Instytut Chemii Fizycznej PAN zajmuje się interdyscyplinarnymi badaniami na pograniczu chemii, fizyki i biologii. Jednym z istotniejszych obszarów jego działalności są detektory chemiczne projektowane z myślą o wykrywaniu śladowych ilości substancji chemicznych (zbudowanych zarówno ze względnie prostych, jak i bardzo złożonych cząsteczek), przeznaczone do zastosowań w przemyśle i medycynie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera