Zmniejszony przepływ krwi w mózgu związany z jąkaniem

Jąkanie ma związek z ograniczonym przepływem krwi w części mózgu odpowiedzialnej za generowanie mowy - wykazały badania, o których informuje pismo "Human Brain Mapping".

Naukowcy z Children’s Hospital Los Angeles badali poziom perfuzji (przepływu krwi) w mózgu jąkających się dzieci i dorosłych oraz kontrolnej grupy płynnie mówiących osób.

Okazało się, że jąkanie miało wyraźny związek ze zmniejszoną perfuzją w ośrodku Broki, tj. obszarze mózgu zlokalizowanym w tylnej części zakrętu czołowego dolnego, odgrywającym kluczową rolę w procesie generowania mowy. Im mniejszy był przepływ krwi w tym obszarze, tym bardziej nasilone było zaburzenie mowy.

Obserwacje mózgu prowadzono nieinwazyjną metodą protonowej spektroskopii rezonansu magnetycznego.

Wcześniej ten sam zespół naukowców ustalił, że jąkanie miało związek ze zmianami w obwodach mózgu kontrolujących produkcję mowy, a także koncentrację i emocje.

W połączeniu z obecnie uzyskanymi danymi mamy pełniejszy obraz zakłóceń w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie mowy, które leżą u podstaw jąkania - zauważa autor badań dr Bradley Peterson z University of Southern California.(PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera