Archeologia w czasach PRL - wystawa w Warszawie

Kilkadziesiąt narzędzi i przedmiotów używanych w pracy przez archeologów w czasach PRL można będzie oglądać od poniedziałku na wystawie "Zawód archeolog od A do Z" w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Najstarsze z nich mają ponad 60 lat.

Jak powiedziała PAP pomysłodawczyni ekspozycji, dr Dagmara H. Werra z IAiE PAN, wśród najstarszych sprzętów używanych przez archeologów, które trafią na wystawę, są kaski stosowane w czasie wykopalisk wewnątrz neolitycznych kopalni krzemienia w Krzemionkach Opatowskich w latach 50. XX w.

"Ta wystawa będzie sentymentalną podróżą w przeszłość" - podkreśliła dr Werra.

Wystawa prezentuje archeologię polską czasów PRL-u (od lat 50. do końca lat 80. XX w.) poprzez przedmioty stosowane na wykopaliskach - szpachelki, łopaty, sprzęt do pomiarów geodezyjnych w postaci niwelatorów. O tym, że praca archeologów bywała niebezpieczna, świadczy prezentowany zbiór apteczny sprzed kilku dekad, na który składał się preparat przeciwko muchom, węgiel leczniczy, krople walerianowe i żołądkowe. Natomiast o skokowym postępie w metodach dokumentacyjnych zaświadcza prezentowany aparat, który rejestruje obrazy na szklanych kliszach.

Eksponatom towarzyszyć będą fotografie obrazujące badania wykopaliskowe sprzed wielu dekad. Dodatkowo w formie filmowej pojawią się wywiady z nestorami polskiej archeologii, wśród których znajdą się m.in. prof. Romuald Schild, prof. Krzysztof Nowicki i prof. Bogusław Gediga. Wywiady przybliżą wiedzę na temat tego, dlaczego naukowcy podjęli decyzję o rozpoczęciu studiów archeologicznych, jak one wyglądały, z jakimi perypetiami, przygodami i przeszkodami się wiązały. Pokazują też „od kuchni” pracę archeologów, m.in. na misjach w Afryce.

Pomysł wystawy narodził się, gdy grupa młodych naukowców sprzątała piwnice IAiE PAN przed planowanym remontem. Okazało się, że skrywają wiele sprzętów sprzed dekad. Archeolodzy postanowili zachować przedmioty i przedstawić je szerszej publiczności. Do tej pory udało się im skatalogować ok. ćwierć tysiąca obiektów.

Wystawa powstała dzięki wsparciu Działu Upowszechniania Nauki PAN i IAiE PAN. Będzie można ją oglądać do lutego 2017 r. w gmachu IAiE PAN w Warszawie (Aleja Solidarności 105). Ekspozycja następnie trafi do Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Jej kuratorami są oprócz dr Werry: Zbigniew Kubiatowski, dr Marzena Woźny i Adrianna Żurawska.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera