Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
04.12.2016 aktualizacja 04.12.2016

Udawana pewność siebie nie zdaje egzaminu

Postawa ciała wyrażająca pewność siebie wcale nie dodaje nam siły ani wiary we własne możliwości, jeśli tak naprawdę czujemy się przegrani – czytamy na łamach czasopisma „Hormones and Behavior”.

W 2010 r. w prestiżowym magazynie „Psychological Science” przedstawiono badanie, którego autorzy przekonywali, że przyjmowanie ekspansywnej, wyprostowanej postawy ciała - zgodnie z teorią ucieleśnienia systemu poznawczego (embodied cognition) - może wywoływać poczucie siły, zwiększać skłonność do ryzyka, podnosić poziom testosteronu (męskiego hormonu płciowego) i obniżać stężenie kortyzolu (hormonu stresu).

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) postanowili odtworzyć wspomniane badanie. Niestety w wyniku nowych obserwacji stwierdzili, że udawana pewność siebie nie wpływa na poprawę samopoczucia, a może nawet zaszkodzić.

W ich eksperymencie uczestniczyło 250 młodych mężczyzn. Ochotnicy brali udział w zawodach w przeciąganiu liny, a później niezależnie od tego, czy wygrali, czy przegrali konkurencję, musieli przyjmować określone postawy – ekspansywną (wyprostowane plecy, ręce na biodrach), neutralną lub ograniczoną (skulone ramiona, przykurczona sylwetka).

Zarówno na początku, jak i na końcu badania naukowcy pobierali od uczestników próbki śliny, by zmierzyć poziom hormonów w ich organizmach.

Okazało się, że przyjmowanie ekspansywnej postawy ciała nie powodowało u badanych, którzy przegrali rywalizację, wzrostu stężenia testosteronu i spadku stężenia kortyzolu. Wręcz przeciwnie, udawana pewność siebie wywoływała obniżenie poziomu męskiego hormonu płciowego. Przegrani czuli się przegrani i nie mogli tego zamaskować postawą.

"Nie znaleźliśmy żadnego potwierdzenia dla teorii ucieleśnienia systemu poznawczego" – komentuje współautorka badania Coren Apicella.

Opis eksperymentu udostępniono na stronie: https://news.upenn.edu/news/power-poses-dont-help-could-potentially-backfire-penn-study-shows (PAP)

ooo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022