Udawana pewność siebie nie zdaje egzaminu

Postawa ciała wyrażająca pewność siebie wcale nie dodaje nam siły ani wiary we własne możliwości, jeśli tak naprawdę czujemy się przegrani – czytamy na łamach czasopisma „Hormones and Behavior”.

W 2010 r. w prestiżowym magazynie „Psychological Science” przedstawiono badanie, którego autorzy przekonywali, że przyjmowanie ekspansywnej, wyprostowanej postawy ciała - zgodnie z teorią ucieleśnienia systemu poznawczego (embodied cognition) - może wywoływać poczucie siły, zwiększać skłonność do ryzyka, podnosić poziom testosteronu (męskiego hormonu płciowego) i obniżać stężenie kortyzolu (hormonu stresu).

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) postanowili odtworzyć wspomniane badanie. Niestety w wyniku nowych obserwacji stwierdzili, że udawana pewność siebie nie wpływa na poprawę samopoczucia, a może nawet zaszkodzić.

W ich eksperymencie uczestniczyło 250 młodych mężczyzn. Ochotnicy brali udział w zawodach w przeciąganiu liny, a później niezależnie od tego, czy wygrali, czy przegrali konkurencję, musieli przyjmować określone postawy – ekspansywną (wyprostowane plecy, ręce na biodrach), neutralną lub ograniczoną (skulone ramiona, przykurczona sylwetka).

Zarówno na początku, jak i na końcu badania naukowcy pobierali od uczestników próbki śliny, by zmierzyć poziom hormonów w ich organizmach.

Okazało się, że przyjmowanie ekspansywnej postawy ciała nie powodowało u badanych, którzy przegrali rywalizację, wzrostu stężenia testosteronu i spadku stężenia kortyzolu. Wręcz przeciwnie, udawana pewność siebie wywoływała obniżenie poziomu męskiego hormonu płciowego. Przegrani czuli się przegrani i nie mogli tego zamaskować postawą.

"Nie znaleźliśmy żadnego potwierdzenia dla teorii ucieleśnienia systemu poznawczego" – komentuje współautorka badania Coren Apicella.

Opis eksperymentu udostępniono na stronie: https://news.upenn.edu/news/power-poses-dont-help-could-potentially-backfire-penn-study-shows (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera