Nauka dla Społeczeństwa

07.07.2022
PL EN
21.05.2022 aktualizacja 21.05.2022

Poza zwycięzcy dodaje pewności siebie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Dominująca, wyprostowana postawa ciała powoduje, że człowiek czuje się pewniejszy siebie. To wynik badań z udziałem 10 tys. ochotników.

Naukowcy z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze w analizie badań z udziałem 10 tys. osób potwierdzili wnioski wyciągane wcześniej w niewielkich projektach badawczych - wyprostowana pozycja powoduje wzrost pewności siebie.

Język ciała to ważne narzędzie w psychologii. „W terapii, może on pomóc ludziom poczuć się bezpieczniej i doświadczyć pozytywnych emocji” - mówi psycholog Robert Körner, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Psychological Bulletin”.

Wielu naukowców zastanawiało się jednak, czy zmiana postawy ciała może faktycznie wpłynąć na pewność siebie lub poczucie własnej wartości.

Jeden z przykładów to tzw. pozycja zwycięscy z wyciągniętymi ramionami - według niektórych badań ma ona podnosić wiarę w siebie.

„Jednak wiele z tych badań dawało trudne do interpretacji wyniki i prowadzono je na niewielkich grupach osób. Co więcej niektóre rezultaty były z sobą sprzeczne” - informuje Robert Körner.

Aby rozwiać wątpliwości, jego zespół, z pomocą zaawansowanych narzędzi statystycznych przeanalizował dane zgromadzone w czasie 130 eksperymentów.

Przede wszystkim naukowcy znaleźli dodatni związek między wyprostowaną pozycją i bardziej pozytywnym postrzeganiem siebie.

„Dominująca postawa może na przykład sprawić, że ktoś poczuje się pewniejszy siebie” - mówi jeden z autorów, prof. Astrid Schütz.

Podobny związek dotyczy zachowań, np. wytrwałości w wykonywaniu jakiegoś zadania, ale ten efekt był słabszy.

Z drugiej jednak strony okazało się, że postawia nie wpływa na poziom hormonów takich jak testosteron czy kortyzol. Według niektórych, wcześniejszych wyników także miały one zależeć od postawy ciała.

„Rezultaty odnośnie fizjologicznych efektów dominującej postawy ciała nie miały dużej mocy i nie potwierdziły jej niezależne grupy badawcze” - podkreśla prof. Schütz.

Okazało się także, że podobne efekty można zaobserwować u obu płci i w różnych grupach wiekowych.

Autorzy nowej analizy rozpoznali także niektóre ograniczenia części badań.

Na przykład nie obejmowały one grupy kontrolnej - uczestnicy mieli przyjmować różne postawy, ale rzadko uwzględniano wtedy osoby w pozycji neutralnej.

Większość badań była przy tym prowadzona w krajach zachodnich, w populacjach zamożnych i dobrze wykształconych.

Więcej informacji na stronach:https://pressemitteilungen.pr.uni-halle.de/index.php?modus=pmanzeige&pm_id=5400

https://doi.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fbul0000356 (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022