Międzynarodowa Unia Astronomiczna zaaprobowała oficjalnie nazwy 227 gwiazd

Organizacja skupiająca zawodowych astronomów z całego świata postanowiła sformalizować nazewnictwo gwiazd i oficjalnie usystematyzować nazwy stosowane dla wielu z nich od stuleci. Nowy katalog nazw obejmuje 227 gwiazd.

Wśród zaaprobowanych nazw znalazła się Proxima Centauri – najbliższa gwiazda względem Słońca, przy której niedawno odkryto zbliżoną rozmiarami do Ziemi planetę krążącą w ekosferze, Rigil Kentaurus – starożytna nazwa dla gwiazdy Alfa Centauri, a także nazwy wiele jasnych gwiazd używanych w astronawigacji. Spośród gwiazd, wokół których niedawno odkryto planety lista obejmuje nazwy: Algieba (Gamma-1 Leonis), Hamal (Alfa Arietis), Muscida (Omicron Ursae Majoris)

W maju 2016 r. władze Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) zaaprobowały powstanie specjalnej grupy roboczej ds. nazw gwiazd (Working Group on Star Names – WGSN). W jej skład weszło ośmioro astronomów z różnych krajów. Ich zadaniem jest przeanalizowanie nazewnictwa gwiazd pod kątem historycznym i kulturowym w celu skatalogowania oficjalnych nazw gwiazd i ustalenia jednolitej pisowni dla nich. W przyszłości grupa opracuje też kryteria i procedurę nadawania nowych nazw dla najbardziej znaczących obiektów gwiazdowych.

Na świecie, w tym w Polsce, działają różne firmy sprzedające nazwy gwiazd, czy też prawo nazwania danej gwiazdy przez ich klientów. Takie nazwy nie mają żadnego oficjalnego znaczenia na świecie i widnieją jedynie w bazie danych takowej firmy. Jedynym podmiotem mogącym nadawać uznawane oficjalnie nazwy obiektom astronomicznym na niebie jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

Astronomowie badają miliony gwiazd. Standardowo otrzymują one nazwy nie w formie słownej, a w postaci oznaczenia w katalogu, zazwyczaj jest to ciąg liter i cyfr. Dana gwiazda może posiadać wiele tego typu oznaczeń, jeśli występuje w różnych katalogach naukowych. Taki sposób oznaczania gwiazd będzie nadal kontynuowany i oficjalna aprobata nazw słownych dla niektórych obiekt nic nie zmieni w tej procedurze.

Pod koniec 2015 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zaaprobowała nazwy dla 14 gwiazd, które posiadają planety pozasłoneczne. Dalszym krokiem jest chęć usystematyzowania pozostałych nazw gwiazd.

Etymologia nazw może być różna, ale przyjęto pewne podstawowe kryteria. Generalnie preferowane są nazwy krótsze, jednowyrazowe oraz takie, które mają swoje korzenie w dziedzictwie astronomicznym, historycznym lub kulturowym. Ma to na celu zachowanie ciągłości nazewnictwa na przestrzeni długiej historii astronomii.

Obecne wysiłki dotyczące nazw gwiazd to nie pierwsza tego rodzaju inicjatywa IAU. W latach dwudziestych ubiegłego wieku przeanalizowano różne historyczne nazwy i zdefiniowano 88 współczesnych gwiazdozbiorów na niebie. Podział ten jest powszechnie stosowany do dzisiaj. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera