Blisko 80 kościanych zabytków odkryli archeolodzy na Syberii

Prawie 80 gotowych przedmiotów i półproduktów wykonanych z kości zwierzęcych odkrył zespół polskich archeologów na terenie osady sprzed ponad 2 tys. lat w rejonie miejscowości Manżerok w południowej części Syberii.

Znaleziska dokonano w czasie wykopalisk w obrębie osady Chultukov Log-9, należącej do jednej z syberyjskich kultur typu huńskiego - naukowcy przypuszczają, że to właśnie z Azji Centralnej wywodzą się wojowniczy Hunowie, którzy w IV w. najechali Europę. Jej cechą charakterystyczną było m.in. użycie łuku. W czasie badań odkryto kilkanaście kościanych zabytków-płytek, których celem było wzmocnienie tej drewnianej broni przy jej końcach i w ich środkowej części.

"Do tej pory kościane wzmocnienia huńskich łuków znane były tylko z grobów. Dlatego sądzimy, że udało się nam odkryć warsztat, w którym rzemieślnik wyrabiał kościane przedmioty" - wyjaśnia w rozmowie z PAP Łukasz Oleszczak z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie, który kieruje polskim zespołem w ramach projektu nadzorowanego przez prof. Andrieja Pawłowicza Borodowskiego z syberyjskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnografii Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku.

O tym, że tak faktycznie mogło być, oprócz dużej liczby gotowych przedmiotów, świadczy kilkadziesiąt półproduktów kościanych, czyli przedmiotów, które nie zostały ukończone, m.in. grotów strzał. Być może archeologom udało się znaleźć jedno z narzędzi, którego używali starożytni rzemieślnicy - to kamienna osełka do ostrzenia noży. "Wiemy, że do wyrabiania kościanych rzeczy używano bardzo ostrych noży, dlatego niezbędne było narzędzie do ich ostrzenia" - dodaje Oleszczak.

Naukowcy odkryli również dość enigmatyczne dla nich rurki kościane. "Być może jest to rękojeść do pejczy lub przemyślny system do odprowadzania moczu noworodka z kołyski - tą drugą z hipotez przedstawił w oparciu o dane etnograficzne archeolog Krzysztof Michalczewski" - wyjaśnia Oleszczak.

Niejasne jest też przeznaczenie odkrytych narzędzi, wykonanych z krowiej łopatki, w których znajduje się jeden lub więcej otworów. Być może służyły do wyprawiania skór. Według hipotezy Michalczewskiego mogły być używane do wróżb – praktyki wróżenia z przekłuwanych kości są potwierdzone w wielu kulturach azjatyckich, m.in. w starożytnych Chinach.

Był to czwarty sezon wykopalisk w obrębie tej pradziejowej osady. Do tej pory badaczom udało się odkryć kilkadziesiąt jej elementów w postaci palenisk, półziemianek, jam gospodarczych czy zasobowych. O intensywnym zamieszkaniu świadczy też kilka tysięcy fragmentów naczyń ceramicznych i liczne zabytki kamienne, żelazne i wykonane z brązu.

Ekspedycja była finansowana ze środków grantu Preludium Narodowego Centrum Nauki i z grantu Russian Scientific Found, przy wsparciu finansowym Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Nowosybirsku oraz fundacji Bratniak.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera