NCBR: 19 projektów zostanie dofinansowanych w ramach BRIdge Alfa

19 projektów dostanie dofinansowanie w ramach BRIdge Alfa - poinformowało w czwartek na swojej stronie internetowej Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Na ten cel przeznaczono 436 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Wybrane przedsiębiorstwa stworzą wehikuły inwestycyjne, tzw. Alfy, i przy finansowym wsparciu NCBR pomogą skomercjalizować najbardziej innowacyjne pomysły we wczesnej fazie rozwoju.

Teamvest Alfa, LQT Fund II, Augere Health Food Fund, Speedup Bridge Alfa, Polski Instytut Badań i Rozwoju Inwestycji, Kvarko, XPLORER Fund, Infini, BlueLab, Innoventure, Akcelerator Technologiczny Gliwice, StartVenture@Poland 2, Vistula Bioventure Polska, Bridge Alfa by YouNick Mint, Alfabeat ALFA, Data Invest, Impera Alfa, NEX INVEST oraz Leonardo Fund - to fundusze inwestycyjne wyłonione w konkursie BRIdge Alfa. Na zacieśnienie współpracy pomysłodawców z inwestorami oraz wypełnienie luki podażowej w dziedzinie B+R Alfy dostaną bezzwrotne wsparcie finansowe od 16 do 24 mln zł - poinformowało NCBR.

"Mamy świadomość, że należy odchodzić od instrumentów typowo dotacyjnych w dziedzinie finansowania innowacji. Zaangażowanie podmiotów prywatnych na zasadach współinwestycji zwiększa ilość środków finansowych wspierających badania i innowacje oraz uzupełnia nasz system oceny projektów kompetencjami ekspertów rynku finansowego. To właśnie jest idea, na której bazuje system BRIdge Alfa. Fundusze inwestycyjne wczesnego rozwoju seed i VC wyszukają najbardziej innowacyjne start-upy na rynku i pomogą je rozwija" – wyjaśnia wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak wyjaśniono w komunikacie, funduszem-Alfą mogli zostać prywatni inwestorzy spełniający kryteria mikro lub małych przedsiębiorstw, mający doświadczenie w inkubowaniu innowacyjnych pomysłów. Teraz za pośrednictwem Alf będą selekcjonowane pomysły na przedsiębiorstwa technologiczne o wysokim potencjale komercjalizacyjnym.

"Z obserwacji rynku wynikało, że inwestorzy niechętnie wykładali środki na najbardziej ryzykowne projekty, lecz program BRIdge Alfa to zmienił. W ramach etapu pilotażowego powstało 10 funduszy, które do końca 2015 roku powołały 47 spółek technologicznych. Te spółki zdobywają dziś nagrody w prestiżowych konkursach takich jak Startupy w Pałacu, Uber Pitch, Startup Sauna, Forum Ekonomiczne w Krynicy, MITEF czy Wolves Summit. Z niecierpliwością czekamy na sukcesy beneficjentów rozstrzygniętej właśnie edycji BRIdge Alfa" – mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Listę dofinansowanych projektów można znaleźć pod adresem: http://www.ncbir.pl/gfx/ncbir/userfiles/_public/fundusze_europejskie/inteligentny_rozwoj/1_1_3_1_2016/lista_rankingowa_final_bridge_alfa.pdf

Jak podaje NCBR, Alfy zapewnią nowatorskim projektom wejście na rynek, przeprowadzając je od fazy seed przez fazę proof of principle i proof of concept oraz gwarantując im usługi niezbędne do przekształcenia w spin-off.

"Wehikuły inwestycyjne powinny zapewnić podopiecznym kompleksowe wsparcie ich pomysłów, opiekę prawną i biznesową tak, by wynalazcy mogli bezpiecznie realizować prace badawcze, pozostając jednocześnie współwłaścicielami patentów i zakładanych firm. Powstała dzięki programowi BRIdge Alfa sieć wehikułów stworzy ekosystem wspierający inkubację spółek spin-off" - czytamy w komunikacie.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera