50-lecie odkrycia Jaskini Niedźwiedziej

W głębokiej dolinie u stóp Śnieżnika Kłodzkiego, najwyższego szczytu w Sudetach Wschodnich, w kamieniołomach, pół wieku temu zostały odkryte liczne kości niedźwiedzi jaskiniowych. O odkryciu Jaskini Niedźwiedziej przypominają uczestnicy 22. Międzynarodowego Sympozjum Niedźwiedzia Jaskiniowego w Kletnie.

22. Międzynarodowe Sympozjum Niedźwiedzia Jaskiniowego ruszyło w Kletnie w środę - potrwa do niedzieli.

Uczestnicy konferencji - badacze z Europy i Azji - tradycyjnie poruszają kwestie związane z paleontologią, geologią i speleologią. Prezentują też wyniki najnowszych badań genetycznych i morfologicznych - nie tylko niedźwiedzi, ale także lwa jaskiniowego, rysia, lamparta czy hieny jaskiniowej. Opowiadają o karłowatych słoniach z wysp śródziemnomorskich oraz znaczeniu sztuki naskalnej w życiu ludzi prehistorycznych - informuje przedstawiciel biura rektora UWr Michał Raińczuk.

Kletno i Stronie Śląskie, gdzie odbędzie się sympozjum, znajdują się w głębokiej dolinie u stóp Śnieżnika Kłodzkiego, najwyższego szczytu w Sudetach Wschodnich. To właśnie w tym rejonie, w kamieniołomach, 50 lat temu zostały odkryte liczne kości niedźwiedzi jaskiniowych. Jubileusz tego stanowiska, znanego obecnie jako Jaskinia Niedźwiedzia, będzie częścią tegorocznej konferencji.

Poza Jaskinią Niedźwiedzią – wypełnioną nie tylko kośćmi niedźwiedzia jaskiniowego, ale także lwów jaskiniowych, wielkich wilków jaskiniowych, stepowych niedźwiedzi brunatnych i wielu innych reprezentantów świata epoki lodowcowej, który dawno przeminął – uczestnikom konferencji zostaną zaprezentowane dwa inne stanowiska o interesującej historii i bogatej faunie: Jaskinia Radochowska oraz Jaskinia Solna Jama. Cały region posiada również liczne udokumentowane zjawiska geologiczne i krasowe, więc Stronie Śląskie i Kletno są idealnym miejscem do zorganizowania sympozjum.

Sympozjum zorganizuje Zakład Paleozoologii Instytutu Biologii Środowiskowej Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

PAP - Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera