W Jaskini Niedźwiedziej grotołazi odkryli nową salę

Fot. Anna Haczek
Fot. Anna Haczek

Liczącą ponad 100 metrów długości oraz 30 metrów wysokości salę odkryli w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Dolnośląskie) grotołazi. To prawdopodobnie największa sala jaskiniowa w Polsce.

Wyniki odkrycia zaprezentowano w środę na konferencji prasowej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jak powiedział szef Sekcji Speleologicznej „Niedźwiedzie” z Kletna Dariusz Data, w kwietniu w Jaskini Niedźwiedziej grotołazi odkryli 150 metrowy ciąg korytarzy. „To korytarz typu meander, w którym rozwinął się cały szereg kominów i studni jaskiniowych, aby go przejść musieliśmy użyć sprzętu wspinaczkowego, były to bardzo trudne partie do pokonania” - mówił grotołaz.

Wejść do nowej sali, którą speleolodzy nazwali Salą Mastodonta, udało się 2 maja. Według pierwszych szacunków sala mierzy ponad 100 metrów długości, 30 metrów wysokości oraz od 30 do 40 metrów szerokości. „To bardzo duże przestrzenie jak na warunki sudeckie” - mówił Data.

Dodał, że cześć centralną sali stanowi owal. „To potężny amfiteatr. Można powiedzieć, że przed Euro 2012, my grotołazi mamy nasz piąty stadion(...) W tym momencie Jaskinia Niedźwiedzia ma szansę zostać królową jaskiń europejskich, bo taki sale można zobaczyć jedynie w Słowenii czy Francji” - mówił Data.

Grotołazi z Sekcji Speleologicznej „Niedźwiedzie” z Kletna oraz Sekcji Grotołazów z Wrocławia nadal będą eksplorować nową salę. „Jest tam strop zakończony kilkoma kominami oraz studnie, które mogą być wyjściem z tej sali” - mówił grotołaz.

Odkrywcy poinformowali, że w jaskini są olbrzymie i różnorodne formy naciekowe w kształcie żyrandoli i kaskad.

Teraz nową salę zbada zespół naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest jedną z najcenniejszych pod względem przyrodniczym w Polsce. Jaskinię odkryto w 1966 r., a dla ruchu turystycznego została udostępniona w 1983 r. Całkowita długość jej znanych korytarzy wynosi ok. 3,3 kilometrów, jednak zwiedzającym udostępniono jedynie trasę o długości 360 metrów, znajdującą się w części środkowej jaskini. Corocznie jaskinię odwiedza około 70 tys. turystów.

W 1967 r. Jaskinię Niedźwiedzią uznano za pomnik przyrody, natomiast w 1977 r. obiekt wraz z przyległym terenem został objęty ochroną jako rezerwat przyrody o powierzchni 89 hektarów.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera