Jakie wspólne problemy mają ludzie i niedźwiedzie i na czym polega chemiczna gra w kolory – to niektóre z pytań, na jakie będzie się starało odpowiedzieć ponad 300 uczestników trwającego od piątku w Poznaniu Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie.
Dwudniowy festiwal, odbywający się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jest częścią międzynarodowego projektu Science on Stage Europe Festival, który tworzy konsorcjum 29 krajów.
Wykłady i pokazy są realizowane przez uczniów i nauczycieli liceów, gimnazjów i zespołów szkół, a także – w tym roku po raz pierwszy – przez przedszkolaków. Uczestnicy festiwalu współzawodniczą, a festiwalowe jury ocenia ich dokonania i przyznaje nagrody w trzech kategoriach: eksperymenty, przedstawienia teatralne i opracowania multimedialne. Festiwal wyłoni kandydatów do polskiej delegacji na festiwal europejski w Debreczynie (Węgry) w 2017 roku.
Podczas poznańskiego festiwalu można się będzie dowiedzieć m.in., czy ludzie i niedźwiedzie polarne mają wspólne problemy, jakie magiczne właściwości posiada rzodkiewka i aronia, posłuchać koncertu fal dźwiękowych, lub sprawdzić, na czym polega chemiczna gra w kolory. W ramach prezentacji multimedialnych można będzie zobaczyć z kolei, jak wygląda pomiar zanieczyszczenia światłem nocnego nieba w pobliżu miasta Sulęcin i kim jest "alergiczny sierściuch".
Roksana z czwartej klasy Technikum Mechanicznego w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie powiedziała PAP, że „fizykę da się lubić”. "Szczególnie, kiedy zamienia się już teorię na praktykę, to jest to naprawdę świetna zabawa” - dodała.
„Na festiwalu zaprezentujemy swoją wyrzutnię na sprężone powietrze. Jest komora, do której przymocowany jest wentyl z dętki rowerowej i wpompujemy tam powietrze, otworzymy zawór i będziemy strzelać korkiem i serpentyną. Samo przygotowanie tego nie było zbyt czasochłonne, o wiele dłużej poszukiwaliśmy części” – powiedziała.
Jakub i Dominika z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu wraz ze swoją grupą pokażą natomiast prezentację na temat fuzji termojądrowej. „Jest to bardzo ciekawy i bardzo ważny temat. Jest to alternatywne paliwo do elektrowni, dzięki któremu można wytwarzać dużą ilość prądu z małych zasobów. Wykorzystujemy przy tym wodę i rudy litu, czyli coś, czego mamy bardzo dużo i wiemy, że tych surowców starczy nam na długi czas, bo jak wiemy - potrzeby energetyczne świata nieustannie rosną” – zaznaczyła Dominika.
Małgorzata Sobczak, nauczyciel fizyki w I LO im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie podkreśliła, że fizyka wcale nie jest „strasznym” przedmiotem, i że można ją nawet pokochać pod warunkiem, że się ją najpierw zrozumie.
„Trzeba zadbać przede wszystkim o to, żeby młodzież zachęcić do tego przedmiotu, co nie jest łatwe. Najważniejsze żeby mieli w sobie tę chęć do pokonania trudności i ciekawość świata, bo to jest najważniejsze. Samo wykonanie takich prac, jakie będziemy na festiwalu oglądać wymaga od uczniów wiele pracy, kreatywności – i naprawdę bardzo mnie cieszy, że podchodzą do tych zadań z taką radością tworzenia” – powiedziała.
Podobnie uważa także Adam Grześka z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Warce. „Uczniów najłatwiej zachęcić poprzez eksperymenty, co niestety wymaga i sprzętu, i dużego zaangażowania nauczycieli. My prezentować będziemy np. doświadczenia przy użyciu balonów, będziemy wprowadzać je do butelki. Przez takie właśnie doświadczenia dzieci się angażują i daje to im dużą satysfakcję” – mówił.
„Staram się do uczniów docierać także innymi sposobami, np. pokazać im, że smartfony służą nie tylko do gier, ale także do nauki. Są np. bardzo dobre programy, aplikacje do astronomii, gdzie można na ekranie telefonu zobaczyć całe niebo” – powiedział.
Uczniowie z Gimnazjum im. Prof. Stanisława Kielicha w Borowie prezentować będą z kolei sztukę teatralną pt. „Dotknąć nieba”. „Głównie chodzi tutaj o fuzję na Słońcu, reakcje termojądrowe, które tam zachodzą i przeniesienie tego na warunki ziemskie, co już pomału właściwie się dzieje” – tłumaczyła Urszula Grabowska. Jak dodała, forma sztuk teatralnych jest coraz popularniejszą formą nauki. „To takie przybliżanie uczniom tych trudnych kwestii poprzez zabawę, w zupełnie inny, aktywny sposób niż tradycyjne metody. To o wiele łatwiej przemawia do uczniów” – powiedziała.
W festiwalu bierze też udział grupa 5- i 6-letnich przedszkolaków. Dyrektorka Pierwszego Polsko-Angielskiego Niepublicznego Przedszkola z Oddziałem Żłobkowym "Akademia Małych Odkrywców" z Rogoźna Magdalena Krupczyńska powiedziała, że dzieci w programie nauczania mają „zajęcia z eksperymentów” raz w tygodniu.
„Będziemy prezentowali doświadczenia z powietrzem. Musimy pamiętać, że wszystko, co nas otacza jest fizyką, więc dzieci doświadczają tego, na co dzień – nie mają świadomości, że jest to skomplikowana nauka, a to się dzieje wciąż obok i w tym uczestniczą” – podkreśliła.
Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie potrwa do sobotniego popołudnia.
Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis PAP - Nauka w Polsce.
PAP - Nauka w Polsce
ajw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.