Uczelnie i instytucje

Toruń/ ZUS i UMK zawarły umowę o współpracy

Realizację wspólnych projektów naukowych i edukacyjnych przewiduje umowa o współpracy, która została zawarta w poniedziałek w Toruniu pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Umowę podpisały prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska i prorektor UMK ds. ekonomicznych prof. Danuta Dziawgo.

W ramach umowy uniwersytet będzie wspierał ZUS w zakresie doradztwa i konsultacji, a także organizował dla pracowników ZUS kursy i studia podyplomowe. Z kolei ZUS umożliwi studentom odbywanie praktyk i staży w swoich placówkach, zapewni także wsparcie merytoryczne dla studentów i doktorantów piszących prace z zakresu ubezpieczeń społecznych i będzie organizował szkolenia dla pracowników uczelni.

Prezes ZUS podkreśliła, że umowa jest kontynuacją współpracy pomiędzy ZUS i UMK, porządkuje pewne sprawy i stwarza szerszą perspektywę wspólnych przedsięwzięć.

"Jeśli chodzi o korzyści dla uniwersytetu, z punktu widzenia studentów to udział w stażach czy później podjęcie pracy zawodowej w ZUS. To również dostęp do bazy danych, jeśli chodzi o ubezpieczonych, a także analiz statystycznych przydatnych do prac magisterskich czy doktorskich. Myślę, że to jest także duża możliwość dla kadry naukowej, dydaktycznej i pracowników administracji, którzy w bezpośredni mogą dowiedzieć się, jak stosowane jest prawo" - powiedziała prezes ZUS.

Prof. Uścińska dodała, że ZUS ma też konkretne oczekiwania wobec uniwersytetu w zakresie podnoszenia wiedzy pracowników zakładu, jak prowadzenie kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych w zakresie m.in. prawa ubezpieczeń społecznych, kształtowania stosunków pracy z elementami prawa pracy i zarządzania. Zaznaczyła, że szczególnie chciałaby, aby powstały studia podyplomowe adresowane do pracowników ZUS.

Prof. Dziawgo powiedziała, że ze strony UMK we współpracę mogłyby szczególnie włączyć się wydziały kształcące na kierunkach prawo, ekonomia i informatyka.

"Umowa ma na celu rozszerzenie oferty dydaktycznej, a także to, żeby pracodawcy aktywnie włączali się w konstruowanie planów studiów, a więc aby przedmioty i zakres nauczania dostosować do potrzeb rynku pracy. W tym momencie wiemy, że ZUS będzie borykał się z kolejnymi problemami związanymi z reformą emerytalną. Nie wiemy, jak będzie wyglądała ustawa. Wiadomo, że oczekujemy na to, że nastąpi zmiana ustawowa momentu przejścia na emeryturę, czyli powrót do wieku 60 i 65, a wtedy cały system informatyczny ZUS będzie musiał zostać przebudowany" - mówiła prorektor UMK.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera