Odkryty w Hiszpanii dinozaur nazwany na cześć Cervantesa

Odkrytego w w Hiszpanii dinozaura naukowcy nazwali Lehuecotitan pandafilandi, na cześć jednego z dzieł pisarza Miguela de Cervantesa. Zwierzę zamieszkiwało Płw. Iberyjski 75 mln lat temu i było jednym z ostatnich dużych zwierząt zamieszkujących Europę.

W książce Cervantesa o przygodach szlachcica Don Kichote z La Manchy słowo "pandafilando" zostało zastosowane do opisu gigantycznej postaci zamieszkującej bujną wyobraźnię bohatera powieści. Nieprzypadkowo też hiszpańscy uczeni wykorzystali je do nazwania odkrytego zauropoda z uwagi na jego wielkie rozmiary.

"Szacujemy, że odkryty w pobliżu miasta Cuenca okaz miał od 15 do 20 m długości. Czworonożne zwierzę zaliczało się do grupy tytanozaurów" - informują w komunikacie naukowcy.

Według badaczy, którzy pierwsze prace wykopaliskowe rozpoczęli w okolicach hiszpańskiego miasta w 2007 r., nowoodkryty dinozaur żył przed 75 mln lat. Był więc jednym z ostatnich dużych zwierząt zamieszkujących Półwysep Iberyjski.

Lohuecotitan pandafilandi miał małą głowę osadzoną na długiej szyi. Ciało było zakończone równie długim ogonem. Z kolei tułów chroniony był częściowo przez płytki, pełniące rolę pancerza.

W skład ekipy badawczej, która prowadziła badania nad nieznanym gatunkiem zauropoda, weszli uczeni z madryckich uniwersytetów Autonoma, Complutense i UNED, a także eksperci z Niemiec oraz Portugalii.

Na terenie, na którym natrafiono na pozostałości okazu Lohuecotitan pandafilandi, uczeni znaleźli też skamieliny zwierząt z różnych gatunków prastarych żółwi, krokodyli, a także innych dinozaurów. Większość z nich poddawana jest obecnie badaniom.

Biorący udział w badaniu nowego dinozaura uczeni przyznali, że niemały wpływ na upamiętnienie w jego nazwie hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantes miało też miejsce, w którym natrafiono na szczątki zwierzęcia. Znajduje się ono w regionie historyczno-geograficznym La Mancha, z którego właśnie pochodził literacki Don Kichote.

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera