Kolejne środki na stworzenie polskich centrów doskonałości

Polskie uczelnie, instytuty i inne jednostki naukowe mogą wziąć udział w konkursie na stworzenie centrów doskonałości w ramach konsorcjów z najlepszymi ośrodkami europejskimi. Drugą edycję Teaming for Excellence Phase 1 Komisja Europejska ogłosiła we wtorek. Wnioski można składać do 15 listopada.

"Teaming ma na celu tworzenie nowych centrów doskonałości oraz wzmacnianie potencjału już istniejących, poprzez współpracę w konsorcjach z najlepszymi europejskimi ośrodkami naukowymi" – mówi zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) do Programu Horyzont 2020, Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

Beneficjenci programu otrzymają w pierwszej fazie do 0,4 mln euro. Środki będzie można przeznaczyć na opracowanie w ciągu 12 miesięcy szczegółowego biznes planu określającego obszar, zakres i sposób funkcjonowania nowego centrum doskonałości, lub udoskonalanie istniejącego. W biznes planie ważne jest podkreślenie zagranicznej współpracy i kontynuowanie jej po zakończeniu finansowania z środków UE.

Polskie uczelnie odniosły sukcesy w pierwszej edycji konkursu - przypomina Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Programów Badawczych UE w komunikacie przesłanym w czwartek PAP. Międzynarodowe Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów w Łodzi, Wrocławskie Centrum Doskonałości i Cezamat Environment Warszawa – to trzy międzynarodowe konsorcja badawcze koordynowane przez polskie jednostki, które w poprzednim otrzymały dofinansowanie i zrealizowały działania Fazy I.

Osoby zainteresowane konkursem Teaming for Excellence Phase 1 KPK zaprasza do wzięcia udziału w dniu informacyjnym "Teaming Faza 1", który odbędzie się 23. sierpnia w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie. Zostaną tam zaprezentowane praktyczne wskazówki dotyczące procesu aplikowania, i naboru w procesie preselekcji prowadzonej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Instytucja może być być koordynatorem konsorcjum składającego wniosek.

Nowo ogłoszony konkurs jest jednym z instrumentów inicjatywy UE - "Upowszechnianie doskonałości, poszerzanie uczestnictwa", realizowanej w ramach programu Horyzont 2020 (Spreading Excellence and Widening Participation).

Celem inicjatywy jest pełne wykorzystanie europejskiego potencjału badawczego oraz zadbanie o to, by korzyści z gospodarki opartej na innowacjach były jak największe oraz szeroko rozpowszechniane w całej Unii zgodnie z zasadą doskonałości - informuje KPK.

Więcej informacji o inicjatywie Teaming for Excellence można znaleźć na stronie www.kpk.gov.pl. (PAP)

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • , 18.12.2024. Posłowie PiS Przemysław Czarnek (P) i  Łukasz Schreiber (L) na konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell

    Schreiber: będziemy walczyć o odwołanie Dariusza Wieczorka z funkcji ministra nauki

  • 16.12.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Hołownia: wpłynął wniosek PiS o wotum nieufności wobec Wieczorka, Sejm zajmie się nim w styczniu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera