Uczelnie i instytucje

Resort nauki zaproponował zmiany w wynagrodzeniach z Horyzontu 2020

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Propozycje, korzystnych dla naukowców, rozwiązań w wynagrodzeniach z unijnego programu Horyzont 2020 opracował resort nauki. Poparcie dla zmian wyraziło już dziewięć unijnych państw, które podpisały w tej sprawie list skierowany do Komisji Europejskiej.

Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego siedmioletni budżet na lata 2014-2020 to ponad 77 mld euro. Jednak wynagrodzenia naukowców można było finansować z tych funduszy tylko w ograniczonym zakresie. Dotychczasowe przepisy mogą doprowadzić do sytuacji, w której udział w grantach z Horyzontu 2020 niektórych unijnych państw będzie zbyt niski.

Polska opracowała więc nowe propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń, które mogłyby być stosowane we wszystkich projektach Horyzontu 2020. "Obecnie zasady wynagradzania w Horyzoncie 2020 oblicza się na podstawie tzw. podstawowego wynagrodzenia, czyli przede wszystkim umowy o pracę. W proponowanym przez Polskę mechanizmie, wzorowanym na programie Maria Skłodowska-Curie, będzie możliwe stosowanie jednolitej, wysokiej stawki wynagrodzeń we wszystkich jednostkach naukowych zaangażowanych w projekty Horyzontu 2020. Jednostki będą mogły skorzystać ze swojego sposobu wynagradzania lub oprzeć się na mechanizmie z programu Maria Skłodowska-Curie" - informuje w przesłanym komunikacie biuro prasowe resortu nauki.

"W miejsce mało atrakcyjnego dla polskich naukowców systemu wynagradzania, który obecnie obowiązuje, proponujemy przyjęcie schematu z programu Marii Skłodowskiej-Curie. Nowe propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń, mogłyby być stosowane we wszystkich projektach Horyzontu 2020 i zachęciłyby polskich naukowców do szerszego uczestnictwa w programie. Nasze pomysły nie wymagają nawet zmiany unijnych przepisów, ponieważ decyzja dotycząca wynagrodzeń zależałaby od danej jednostki naukowej" – mówi cytowana w komunikacie minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Kolarska-Bobińska rozmawiała już w tej sprawie z unijnym komisarzem ds. badań, nauki i innowacji Carlosem Moedasem, który wyraził zrozumienie wobec polskich postulatów. Zbudowała też koalicję dziewięciu unijnych państw, które popierają proponowane zmiany. List w tej sprawie do Carlosa Moedasa - oprócz Polski -podpisali ministrowie nauki z Węgier, Bułgarii, Czech, Słowacji, Słowenii, Estonii, Łotwy i Malty.

"Mam nadzieję, że ta nowa szeroka koalicja dziewięciu państw na rzecz zmian systemu płac w Horyzoncie 2020 przyniesie efekty. Będzie to jeszcze wymagało wielu rozmów z Komisją Europejską. Liczba krajów zainteresowanych tą zmianą jest jednak bardzo duża i Komisja tej inicjatywy nie może zignorować. Tym bardziej, że przy obecnym systemie wynagrodzeń uczestnictwo wielu państw w Horyzoncie może się mocno zmniejszyć – dodaje cytowana w komunikacie minister Lena Kolarska-Bobińska.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera