Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
30.07.2016 aktualizacja 30.07.2016

Orangutan potrafi naśladować ludzką mowę

Przypadek orangutana, który naśladuje dźwięki wydawane przez naukowców rzuca nowe światło na ewolucję ludzkiej mowy - informuje pismo „Scientific Reports”.

Zespół dr Adriano Lameiry badał zachowanie orangutana „Rocky”, żyjącego w ogrodzie zoologicznym w Indianapolis (USA).Rocky naśladował ponad 500 dźwięków przypominających samogłoski, co sugeruje możliwość kontrolowania przez niego głosu i poznawania nowych dźwięków.

Dotychczas uważano, że wielkie małpy nie mają takich zdolności. Jednak analiza wielu wcześniejszych nagrań orangutanów potwierdziła, że Rocky tworzył nowe dźwiękowe komunikaty – nie chodziło o „osobistą interpretację” typowych odgłosów wydawanych przez te małpy ani o przypadkowe dźwięki.

Wcześniejsze badania doktora Lameiry dotyczyły Tildy, samicy orangutana z zoo w Kolonii, która wydawała dźwięki o tempie i rytmie podobnym do ludzkiej mowy. Wówczas nie udało się udowodnić, że są one wyuczone. Stwierdzenie podobnego zjawiska u Rocky’ego wskazuje, że nie jest to odosobniony przypadek.

Wyniki badań Lameiry mogą pomóc w wyjaśnieniu, w jaki sposób zachodziła ewolucja ludzkiej mowy oraz jakie elementy na nią wpływały.(PAP)

pmw/ krg

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023