Naukowcy radzą, jak prowadzić ekologiczny styl życia

Gdyby Europejczycy wyłączali swoje sprzęty, zamiast zostawiać je w trybie stand-by, można byłoby zamknąć 6 elektrowni atomowych; aby żyć "eko" warto zacząć od małych kroków np. częściej rozmrażać lodówkę czy przykręcać grzejniki. Tego można dowiedzieć się z przewodnika przygotowanego m.in. przez naukowców Politechniki Lubelskiej.

Przewodnik „Jak promować proekologiczny styl życia i gospodarowania? Przykłady dobrych praktyk z Islandii, Finlandii i Niemiec” skierowany jest do uczniów i studentów, do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i technicznych, a także do osób prowadzących gospodarstwa domowe oraz zarządzających różnego rodzaju organizacjami. Powstał we współpracy Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna” oraz naukowców Politechniki Lubelskiej.

Dzięki wizytom studyjnym naukowcom udało się zebrać i opisać europejskie doświadczenia w zakresie ekologii i równoważonego rozwoju oraz promowania zdrowego stylu życia w pełnej harmonii ze środowiskiem naturalnym. "Do naszego projektu wybraliśmy Islandię, Finlandię i Niemcy, ponieważ są to kraje mające istotny dorobek w inicjatywach praktycznych dotyczących ekologii. Potraktowaliśmy je jako obszar badań i poszukiwań inspiracji dla Polski" - mówi dr inż. Barbara Szymoniuk z Wydziału Zarządzania PL i prezes Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna”.

Z lektury przewodnika można się dowiedzieć, jak prowadzić proekologiczny styl życia, jaka jest rola edukacji i jej instytucji w jego promocji, w jaki sposób upowszechniać zrównoważoną konsumpcję oraz zdrowy i przyjazny środowisku styl życia. Autorzy przytaczają najciekawsze rozwiązania z codziennego życia mieszkańców danego kraju, ilustrując je licznymi zdjęciami. Przekonują też, że każdy może stać się trochę bardziej "eko". Nie chodzi tu o ciągłe wydawanie wielkich sum na rzeczy, których właściwą nazwę poprzedza słowo „ekologiczny/ekologiczna”. Trzeba uzbroić się w ekologiczne know-how i zacząć kierować własnym zdrowym rozsądkiem, a już wkrótce zaczniemy odczuwać zmiany. Na początek wystarczy zmiana kilku przyzwyczajeń: wybieranie oszczędnego AGD, rozmrażanie lodówki, przykręcenie grzejników.

"Polskie doświadczenia w ekologii są stosunkowo niewielkie, orientacja na ekologiczny styl życia pojawiła się dopiero pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, kiedy uporaliśmy się z procesem transformacji ustrojowej. Niestety, konsekwencją tego jest fakt, że ekologia bywa traktowana w Polsce marginalnie, nie jako cywilizacyjna konieczność, lecz raczej moda i ekstrawagancja" – podsumowuje dr Szymoniuk.

Przewodnik jest dostępny w Bibliotece Cyfrowej Politechniki Lubelskiej na stronie internetowej. We wrześniu br. ukaże się w formie papierowej.

Przewodnik jest efektem koordynowanego przez Stowarzyszenie „EkoLubelszczyzna” projektu Leonardo da Vinci VETPRO pod nazwą Go Green Across Europe. Był on realizowany od lutego 2014 roku do maja roku 2015. Miał on na celu zebranie i wymianę europejskich doświadczeń w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju oraz promowania zdrowego stylu życia w pełnej harmonii ze środowiskiem naturalnym.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Słoneczny sposób na zamianę “banalnego” metanu w cenniejszy etan

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera