Makaki berberyjskie z wiekiem selekcjonują znajomych

Wraz z wiekiem makaki berberyjskie, podobnie jak ludzie, stają się bardziej wybiórcze pod względem tego z kim i w jaki sposób spędzają czas - wykazały badania niemieckich naukowców, o których informuje pismo "Cell Press".

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Naczelnymi w Getyndze obserwowali ponad sto makaków w różnym wieku zamieszkujących park La Foret des Singes w Rocamadour (Francja).

Analizowano m.in. ciekawość makaków, umieszczając na ich terenie nowe zabawki, z których jedna zawierała przysmaki. Małpy, które osiągnęły wiek dorosły nie wykazywały już zainteresowania zabawkami poza tą, w której było jedzenie. Najstarsze makaki z kolei zupełnie nie zwracały uwagi na zabawki.

Makakom pokazywano również zdjęcia różnych osobników z grupy i jednocześnie odtwarzano wydawane przez nie piski. Obserwowano także jak często i na jak długo małpy wchodziły ze sobą w interakcje.

Starzejące się małpy poświęcały mniej czasu na interakcje społeczne i miały mniej "przyjaciół". Nie traciły jednak zainteresowania tym, co dzieje się w ich otoczeniu społecznym i silnie reagowały słysząc wezwanie na pomoc od swojego "przyjaciela".

"Ludzie z wiekiem stają się bardziej wybiórczy, wiedząc, że czas, który im pozostał jest ograniczony. Makaki nie są jednak świadome, że ich długość życia jest ograniczona. Dlatego obserwowana u nich selektywność nie może być przypisywana wiedzy dotyczącej pozostałego czasu, lecz być może zmianom fizjologicznym zachodzącym zarówno u makaków, jak i u ludzi, które przyczyniają się do takich zachowań" - mówi jedna z autorek badań Laura Almeling.

Zdaniem badaczy większa selektywność w zaangażowaniu w interakcje społeczne nie jest spowodowana ogólnym zmniejszeniem zainteresowania innymi członkami grupy, lecz jest głęboko zakorzeniona w procesie ewolucji naczelnych. Starsze makaki mogą też unikać interakcji społecznych, gdyż są one dla nich coraz bardziej stresujące. Naukowcy zamierzają dokładniej przeanalizować to podczas kolejnych badań.(PAP)

koc/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera