Mięsożerne dinozaury nie gardziły padliną

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wiele gatunków mięsożernych dinozaurów nie gardziło padliną w celu uzupełnienia ilości niezbędnych kalorii – informują naukowcy na łamach pisma „American Naturalist”.

Kiedy myślimy o mięsożernych dinozaurach, takich jak tyranozaur, wyobrażamy sobie zapewne sceny dramatycznych pościgów drapieżnika za ofiarą, niczym z filmu „Park jurajski”. Okazuje się jednak, że wiele gatunków dinozaurów, uważanych za typowo mięsożerne, nie gardziło padliną. Dzięki temu pozyskiwały niezbędną ilość kalorii.

Być może więc byli to nie tyle niezmordowani drapieżcy, co raczej przerośnięte hieny – spekulują naukowcy z Trinity College Dublin (W. Brytania). Ich zdaniem padlinożerstwo mogło być efektywną strategią przetrwania wśród mięsożernych dinozaurów.

Jak zauważają badacze, wielu mięsożerców zjada również padlinę. Dzisiaj lwy pozyskują dzięki padlinie do 50 proc. zjadanego przez nie mięsa.

Na podstawie symulacji komputerowych naukowcy doszli do wniosku, że padlinożerstwo mogło być szczególnie efektywne wśród dinozaurów ważących ok. pół tony. Do tego zakresu pasują m.in. młodociane tyranozaury oraz takie gatunki, jak Dilophosaurus i Utahraptor.

Zdaniem badaczy, były one na tyle duże, żeby przeszukiwać rozległy obszar w poszukiwaniu padliny, a zarazem nie były na tyle duże, żeby taka ruchliwość stała się zbyt energochłonna. (PAP)

krx/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera