Metformina obniża ryzyko zgonu na raka u kobiet z cukrzycą typu 2

Stary i tani lek na cukrzycę typu 2, metformina, może zmniejszać ryzyko zgonu z powodu choroby nowotworowej u kobiet po menopauzie cierpiących na cukrzycę typu 2 – wynika z analizy, którą publikuje „International Journal of Cancer”.

Naukowcy z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo (stan nowy Jork) we współpracy z kolegami z wielu innych ośrodków naukowych w USA zajęli się badaniem zależności między stosowaniem metforminy a ryzykiem zachorowania na raka, ponieważ dotychczasowe prace nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi na ten temat. Jednym z powodów, zdaniem autorów pracy, mogło być to, iż nieliczne z tych badań uwzględniały czas trwania terapii metforminą.

W najnowszej analizie danych, dotyczących blisko 146 tys. kobiet w wieku 50-79 lat, wzięto pod uwagę ten czynnik. Informacje zbierano w latach 1993-1998 w ramach długofalowego badania pt. Women\\'s Health Initiative.

Wyniki potwierdziły, że cukrzyca typu 2 wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwory – ryzyko wyższe o 13 proc. w stosunku do osób bez cukrzycy, a w przypadku niektórych nowotworów w konkretnych lokalizacjach (rak jelita grubego, trzonu macicy czy chłoniak nieziarniczy) ryzyko wyższe o 20-40 proc., a w przypadku raka wątroby i trzustki nawet dwukrotnie (100 proc.). Cukrzyca miała również związek z wyższym o 46 proc. ryzykiem zgonu z powodu choroby nowotworowej.

Analiza wykazała jednocześnie, że chore na nowotwór złośliwy kobiety z cukrzycą typu 2, które stosowały metforminę miały obniżone ryzyko zgonu w porównaniu z paniami stosującymi inne leki przeciwcukrzycowe. W przypadku pacjentek zażywających metforminę ryzyko zgonu z powodu nowotworu było wyższe o 8 proc. w stosunku do kobiet bez cukrzycy, a w przypadku pań zażywających inne leki - o 45 proc. Gdy pod uwagę wzięto tylko raka piersi, ryzyko zgonu z jego powodu u kobiet stosujących metforminę było niższe o 50 proc. w stosunku do kobiet bez cukrzycy, podczas gdy u kobiet z cukrzycą stosujących inne leki było wyższe o 29 proc.

Według autorów pracy ich wyniki sugerują również, że niższe ryzyko zachorowania na nowotwór oraz zgonu z jego powodu, związane z zażywaniem metforminy, może dotyczyć jedynie pacjentów z pewnymi typami nowotworów złośliwych, którzy stosują ten lek od dłuższego czasu.

Naukowcy uważają, że niezbędne są dalsze badania, które zweryfikują charakter tej zależności. (PAP)

jjj/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera