Człowiek jednak może wygrać z AlphaGo

Fot. PAP/EPA/ GOOGLE 13.03.2016
Fot. PAP/EPA/ GOOGLE 13.03.2016

Po przegraniu trzech pierwszych partii w pojedynku z programem AlphaGo najlepszy na świecie gracz w go Lee Sedol wygrał czwartą partię – informuje serwis BBC News.

Koreańczyk Lee Sedol od 10 lat uznawany jest za najlepszego gracza w go na świecie. Wcześniej żaden program komputerowy nie zdołał pokonać profesjonalnego gracza, który ma w go dziewiąty dan (stopień).

AlphaGo to program opracowany przez brytyjską firmę komputerową DeepMind, w roku 2014 wykupioną przez Google. Technologia znalazła zastosowanie również w takich dziedzinach jak diagnostyka medyczna. Program wykorzystuje między innymi sieci neuronowe naśladujące grę mistrzów go i doskonalące swoje działanie poprzez rozgrywanie partii przeciwko sobie. AlphaGo wygrał ponad 99 proc. partii przeciwko innym wiodącym programom do gry w go. Był też pierwszym programem który pokonał bez korzystania z handicapu profesjonalnego gracza w go (w październiku 2015 wygrał 5 do zera z trzykrotnym mistrzem Europy, Fan Hui, który ma drugi dan w go).

Go to znana od tysięcy lat starochińska gra planszowa, popularna również w Korei i Japonii. Uważana jest za największe wyzwanie dla sztucznej inteligencji. Wymaga kreatywności, a liczba możliwych kombinacji ustawień kamieni wielokrotnie przekracza liczbę atomów we Wszechświecie.

Grę rozgrywa dwóch graczy na kwadratowej planszy przeciętej 19 liniami pionowymi i 19 poziomymi. Gracze kładą na przemian czarne i białe kamienie na przecięciu linii (jako pierwszy wykonuje ruch grający czarnymi). Celem gry jest otoczenie własnymi kamieniami, na pustej początkowo planszy, terytorium większego niż terytorium przeciwnika.

Złożony z pięciu partii pojedynek odbywa się w Seulu, stolicy Korei Południowej. Komputer wygrał już trzy na pięć partii. Lee Sedol określił swoją wygraną jako „nieocenioną». Twórcy programu twierdzą, że znaleźli jego słaby punkt i wprowadzili korekty.

Ostania partia odbędzie się we wtorek, 15 marca. Będzie transmitowana na żywo przez kanał DeepMind YouTube, a także azjatyckie telewizje, w tym koreańską, chińską i japońską. (PAP)

pmw/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja pomogła odkryć 160 tys. wirusów

  • Fot. Adobe Stock

    Alkohol może powodować arytmię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera