Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
14.03.2016 aktualizacja 14.03.2016

Instytut Fizyki Jądrowej PAN podbija serca dzieci

Fot. Marcin Perzanowski, IFJ PAN Fot. Marcin Perzanowski, IFJ PAN

Już kilka tysięcy młodych amatorów nauk przyrodniczych odwiedziło krakowski Instytut Fizyki Jądrowej PAN podczas trwającego od ponad roku cyklu „IFJ dzieciom”. Uczniowie wzięli udział m.in. w atrakcyjnych pokazach Wiktora Niedzickiego, a także zwiedzili ultranowoczesne Centrum Cyklotronowe Bronowice.

Cykl atrakcyjnych zajęć z fizyki skierowanych głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych przygotowała największa jednostka PAN - Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego. Okazją do tego było przypadające w ubiegłym roku 60-lecie powstania placówki.

Jak poinformował PAP-Naukę w Polsce autor słynnego programu telewizyjnego „Laboratorium”, Wiktor Niedzicki, prowadzący zajęcia „IFJ dzieciom”, bezpłatne pokazy i widowiska popularyzujące fizykę podbiły serca najmłodszej widowni.

„Spotkania te przyciągnęły do tej pory ok.4-5 tys. dzieci, a to jeszcze nie koniec. W kwietniu szykujemy zajęcia "Zabawa i fizyka", czyli o tym, jak poprzez zabawę możemy się uczyć fizyki” – zaznaczył Niedzicki.

Jak relacjonował, „dzieci wychodzą z zajęć nie tylko zadowolone, ale z prezentami” – zostają obdarowywane książeczkami z opisem eksperymentów, pamiątkami i przyborami szkolnymi. Cykl otworzyło pierwsze widowisko o nowych materiałach i technologiach kosmicznych "Kosmos w naszym domu" od kilku lat pokazywane przez Niedzickiego w całej Polsce i granicą.

Uczniowie mogli oglądać spektakl „Światło”, na który składały się doświadczenia, filmy i opowieści. Pod kierunkiem znanego popularyzatora zgłębiali sekrety fizyki i próbowali znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego Słońce zachodzi na czerwono? Czemu w promieniowaniu świetlówek wyglądamy niekorzystnie? Dlaczego kipiąca zupa barwi gazowy płomień? Innym tematem było: "Dobrane małżeństwo, czyli fizyka i muzyka". Mówiono wtedy o słynnych fizykach, którzy grali też na instrumentach, oraz o muzykach, zafascynowanych zjawiskami fizycznymi.

„Szukamy różnych sposobów dotarcia z wiedzą do dzieci. Dlaczego to robimy? Można powiedzieć, że sadzimy drzewa, w których cieniu inni będą odpoczywali. To inwestycja w najmłodsze pokolenie - dziś 6,8,10-latki, które może za lat 20 trafią do tych samych instytutów jako naukowcy" – spodziewa się Niedzicki.

Wszystkie pokazy odbywały się w auli IFJ PAN, a w ich przygotowaniu współpracowali z Niedzickim doktoranci IFJ PAN.

Przy okazji zajęć dyrekcja instytutu pokazywała młodzieży powstałe w 2013 roku Centrum Cyklotronowe Bronowice - część IFJ PAN, które obok badań naukowych zajmuje się terapią protonową.

Uczniowie mieli wyjątkową szansę ujrzeć na własne oczy dopiero oddany tam do użytku najnowocześniejszy ośrodek terapii nowotworów w Polsce. Cyklotron rozpędza protony do takiej energii, że mogą one wniknąć w dowolne miejsce ludzkiego ciała. Dzięki terapii protonowej leczy się nowotwory usytuowane w szczególnie trudnych miejscach.

Najważniejszym zadaniem krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej jest prowadzenie badań podstawowych z fizyki, astrofizyki cząstek i fizyki jądrowej. Naukowcy z Krakowa uczestniczą w trzech spośród czterech wielkich, światowych eksperymentów prowadzonych w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN).

PAP-Nauka w Polsce

szl/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022