Fizyka w "Gwiezdnych Wojnach" i inne naukowe czwartki na UJ

Fot. materiały promocyjne UJ
Fot. materiały promocyjne UJ

Kiedy fizyka jest "cool", czym jest interfejs mózg-komputer i które z urządzeń "Gwiezdnych Wojen" mają szansę na realizację - to niektóre z tematów popularnych wykładów dla młodzieży na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cykl prowadzony przez wykładowców UJ nosi tytuł "Naukowe czwartki".

Badacze z UJ kontynuują serię wykładów adresowaną do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rozpoczętą w ubiegłym roku. Spotkania na nowym kampusie UJ odbywają się co najmniej raz w miesiącu.

Najbliższe zajęcia, które odbędą się 3 marca, zatytułowano \"Interfejs mózg-komputer\". Wykład wygłosi znawczyni tematu dr Anna Sochocka z Zakładu Technologii Gier na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Interfejsy mózg-komputer pozwalają sterować komputerem wyłącznie przy użyciu mózgu, bez pośrednictwa mięśni, a ich budowa i funkcjonowanie opiera się na od dawna znanej elektroencefalografii.

Jak podkreślają organizatorzy, \"już dzisiaj interfejsy mózg-komputer umożliwiają pacjentom pisanie tekstów lub podstawowe sterowanie maszyną za pomocą świadomie generowanych fal mózgowych\". Podczas wykładu ekspertka przedstawi niektóre z metod pozwalających na nieinwazyjną eksplorację naszego mózgu, zasadę i metody działania obecnych interfejsów tego typu.

Temat następnej prelekcji w przyszłym miesiącu - 17 marca - (dr Witold Zawadzki) brzmi \"Fizyka w Gwiezdnych Wojnach\". Miejsca są już wyczerpane, można się jednak zapisywać się na listę rezerwową.

W trakcie kolejnych zajęć poruszone zostaną m.in. tematy: \"W jaki sposób fizyka widzi i leczy?\"; \"Cool physics - czyli o niskich temperaturach słów kilka\" oraz \"Co kryją w sobie aktywne galaktyki?\".

Rejestracja na wszystkie zajęcia jest obowiązkowa. Udział jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz zapisy są dostępne na stronie: http://www.naukoweczwartki.fais.uj.edu.pl/

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe SPIN

    Stowarzyszenie SPIN: budujemy mosty między społeczeństwem a nauką

  • Dr Dominika Kuźma. Fot. archiwum prywatne

    Dr Dominika Kuźma - przewodniczka zachwycającej fizyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera