
Opieka mentorów nad wybitnymi studentami to nowy pomysł związany z corocznymi wpisami do Złotej Księgi Absolwentów Politechniki Warszawskiej. Wybitni absolwenci uczelni podzielą się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem z najlepszymi studentami.
Mentor zaprosi swojego podopiecznego do wspólnych zadań w ramach praktyki zawodowej, w tym podczas wyjazdów zagranicznych, które dofinansuje studentowi Fundacja Absolwentów i Przyjaciół PW.
„Mentoring jest formą relacji mistrz-uczeń. To jedna z metod nauki, bazująca na partnerskiej relacji pomiędzy mentorem a uczniem, np. studentem lub pracownikiem. Chodzi o rozwinięcie potencjału ucznia i przygotowanie do czekających go wyzwań. Projekt mentorski ma na celu wspieranie rozwoju zawodowego i osobistego wybitnych studentów Politechniki Warszawskiej” - mówi jeden z pomysłodawców akcji, Bogusław Węgliński ze Stowarzyszenia Intellectual Property Management Polska.
Projekt wpisuje się w obchody 100-lecia nauczania w języku polskim na Politechnice Warszawskiej, Święta PW i corocznych wpisów do Złotej Księgi Absolwentów PW. Wśród tegorocznych wyróżnionych absolwentów jest prof. Józef Modelski, dyrektor Instytutu Radioelektroniki PW i dr Jerzy Orkiszewski, prezydent Polsko Amerykańskiej Rady Współpracy. Dr Orkiszewski mieszka i pracuje w Dolinie Krzemowej, jest współzałożycielem i współwłaścicielem firmy Engineering at Cutera, notowanej na NASDAQ. Specjalista od laserów będzie wśród pierwszych „mistrzów" zapraszających do współpracy.
Projekt popiera także wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Tadeusz Namedyński. Jest on autorem i wdrażającym program Polski Park Inwestycyjny w ramach ekspansji polskiego biznesu na wschód. Praktykuje mentoring na Ukrainie i w Kazachstanie.
„Wybitni absolwenci PW wpisani do Złotej Księgi i inni wychowankowie politechniki, którzy odnieśli sukcesy w pracy zawodowej, będą wspierać studentów. Pełniąc rolę mentorów, eksperci podzielą się wiedzą i doświadczeniem, pomogą w znajdowaniu wyjątkowych sposobów poszerzania kwalifikacji oraz wskażą najnowsze trendy i kierunki rozwoju. Różnorodne osobowości oraz szeroki zakres kompetencji mentorów sprawią, że młodzi ludzie otrzymają wiedzę oraz umiejętności w wielu płaszczyznach” - uważa Węgliński.
Poniedziałek 16. listopada to Dzień Absolwenta PW. Z tej okazji odbędzie się seminarium historyczne „Politechnika Warszawska w Legii Akademickiej i w II wojnie światowej” i złożenie kwiatów w hołdzie studentom poległym w walce o wolność i niepodległość Polski. Dyplomy Złotej Księgi Absolwentów PW za wybitne osiągnięcia zawodowe odbiorą m.in. dr Jerzy Orkiszewski i prof. Józef Modelski. Na wtorek 17 listopada zaplanowano sympozjum „Absolwenci PW w nauce i technice światowej 1915-2015”.
PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
kol/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.