Uczelnie i instytucje

Staże w ICAO dla studentów rzeszowskiej uczelni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studenci i absolwenci anglojęzycznej specjalności Aviation Management (zarządzanie lotnictwem) w Rzeszowie będą mogli wziąć udział w stażach w International Civil Aviation Organization (ICAO) w Montrealu (Kanada).

Taką szansę swoim studentom i absolwentom Aviation Management stworzyła Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dzięki zakwalifikowaniu się do programu organizowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). WSIiZ jest jedyną uczelnią w Polsce i jedną z kilku w Europie, która kształci specjalistów od zarządzania lotnictwem.

Rzeczniczka uczelni, Julita Ślusarczyk podkreśliła, że ICAO to najważniejsza organizacja rynku lotniczego na świecie. Uczestnicy staży będą mogli odbyć je w siedzibie ICAO w Montrealu w wybranych działach organizacji, dotyczących takich obszarów jak: Bezpieczeństwo lotnicze; Nawigacja powietrzna i jej efektywność; Monitoring bezpieczeństwa; Analizy ekonomiczne rynku transportu lotniczego; czy Certyfikacja i licencjonowanie.

Koordynator ds. staży w ICAO na uczelni, Michał Nędza zapewnił, że dla młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w branży transportu lotniczego udział w tych stażach to duża szansa na wzbogacenie doświadczenia.

„To będzie dla nich nieocenione doświadczenie. (ICAO ) to najważniejsza jednostka ustawodawcza w światowym lotnictwie. Jest odpowiedzialna m.in. za bezpieczeństwo lotnicze oraz przyznawanie niezbędnych certyfikatów” – wyjaśnił Nędza.

Staże będą trwać od dwóch do sześciu miesięcy, a czas trwania będzie ustalany indywidualnie przez ICAO z każdym stażystą. Staże rozpoczynać się będą w styczniu, marcu, sierpniu i wrześniu. Chętni do wzięcia udziału w stażach będą mogli starać się o to od stycznia 2016 r.

Nędza podkreślił, że staże w ICAO to elitarne przedsięwzięcie, podobnie jak sama organizacja, dlatego też do udziału w nich zakwalifikują się najlepsi. Obecnie nie wiadomo dokładnie ilu studentów i absolwentów Aviation Management zakwalifikuje się na staże. Zdaniem Nędzy jest to zależne od zapotrzebowania ICAO na stażystów z poszczególnych rejonów świata. Jak ocenił może to być od 2 do 5 osób.

Wstępną selekcję przeprowadzi uczelnia, biorąc pod uwagę m.in. średnią ocen, zaangażowanie w działalność naukową, udział w konkursach. Listę wybranych kilku osób przedstawi ICAO, która ostatecznie zdecyduje o przyjęciu na staż.

Stażyści nie będą otrzymywać od ICAO wynagrodzenia za staż. Organizacja nie pokrywa też kosztów podróży i utrzymania. Nędza poinformował, że jeżeli uczelni uda się wygrać projekt na dofinansowanie staży złożony w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, to dofinansuje lub nawet w całości sfinansuje pobyt stażystów w Montrealu.

Aviation Management to specjalność, która ruszyła na kierunku ekonomia w październiku 2011 roku. Została uruchomiona z funduszy unijnych w ramach projektu „Do kariery na skrzydłach – studiuj Aviation Management”. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim przez międzynarodowych ekspertów z dziedziny zarządzania lotnictwem m.in. z Niemiec, Kanady czy Wielkiej Brytanii. Studia trwają sześć semestrów, w czasie których szczególny nacisk położony jest na praktyczność realizowanych zajęć. Partnerem kierunku jest Lufthansa.

Ślusarczyk dodała, że na decyzję o objęciu uczelni programem staży w ICAO niewątpliwie miał wpływ reprezentowany przez nią wysoki poziom kształcenia w obszarze zarządzania lotnictwem. Przypomniała, że w ubiegłym roku jedna ze studentek uczelni została laureatką konkursu „70 years after Chicago Convention – new challanges for ICAO”, zorganizowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. W nagrodę uczestniczyła w posiedzeniu ICAO w Montrealu.

PAP - Nauka w Polsce

api/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera