W Smoszewie powstała rekonstrukcja kurhanu

Źródło: UM w Krotoszynie
Źródło: UM w Krotoszynie

Rekonstrukcję kopca sprzed 3500 lat, w którym pochowano przedstawiciela społeczności kultury mogiłowej, można obejrzeć w Smoszewie (pow. Krotoszyn). Jej projekt wykonano w Pracowni Archeologii Śródziemnomorskiej Epoki Brązu Instytut Prahistorii UAM w Poznaniu.

Poznańscy archeolodzy pojawili się w krotoszyńskich lasach już blisko sto lat temu. To wtedy w Smoszewie prowadził wykopaliska prof. Józef Kostrzewski, jeden z założycieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM). W 1923 roku w ciągu czterech dni, z pomocą trzydziestu żołnierzy, przebadał pięć z 22 kopców.

„Opublikowane wyniki tych prac spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród specjalistów od epoki brązu i stanowiły przyczynek dla podejmowania kolejnych ekspedycji we wspomnianym miejscu” – wyjaśnia Mateusz Cwaliński, doktorant w Instytucie Prahistorii UAM, który był zaangażowany w realizację rekonstrukcji kopca. Oprócz niej ustawiono również tablice informacyjne w języku polskim i angielskim, zredagowane przez poznańskich archeologów.

Kurhan, który wytypowano do rekonstrukcji badano od 2009 do 2011 roku. Wykopalisk i licznych analiz specjalistycznych podjął się zespół pracowników i studentów z Instytutu Prahistorii UAM oraz z Institut für Ur- und Frühgeschichte CAU w Kilonii. Wewnątrz nasypu ziemnego archeologom udało się odkryć dobrze zachowane struktury wzniesione z kamienia. To właśnie dwa pierścienie i jądro kamienne są wyeksponowane na rekonstrukcji – pierwotnie konstrukcja przysypana była ziemią.

Archeolodzy znaleźli również w czasie badań pozostałości darów pośmiertnych w postaci fragmentów naczyń ceramicznych i brązowej szpili. Pochówek nie zachował się najpewniej z powodu niesprzyjających właściwości gleby. W celu pełnego ukazania obrządku pogrzebowego społeczności kultury mogiłowej, archeolodzy zdecydowali się jednak umieścić w jego wnętrzu manekina przedstawiającego zmarłego wojownika. Analogiczne pochówki znane są z innych regionów zajmowanych w trakcie epoki brązu przez społeczność kultury mogiłowej. W przeszłości zbliżone odkrycia, zdaniem wielu archeologów dowodziły, że były to ludy mobilne, o wojowniczym usposobieniu. Współcześnie, wraz ze wzrostem wiedzy dotyczącej kultury mogiłowej, odchodzi się od tak jednoznacznych interpretacji.

Wykonanie rekonstrukcji stało się możliwe, dzięki trójstronnemu porozumieniu pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Urzędem Miejskim w Krotoszynie oraz Nadleśnictwem Krotoszyn.

Archeolodzy kontynuują prace w rejonie Krotoszyna. W 2012 roku, dzięki analizie lotniczego skaningu laserowego okolicznych lasów, zlokalizowali prawie 100 dotąd nieznanych kopców, pochodzących zapewne z epoki brązu. Obecnie na tym terenie trwają nieinwazyjne badania archeologiczne wykrytych obiektów, w ramach których Instytut Prahistorii UAM współpracuje z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera