„Malowidła z Faras - 50 lat w Polsce” – konferencja w Warszawie

Prof. K. Michałowski w towarzystwie członków ekspedycji w Faras. Fot. archiwum IKŚiO PAN.
Prof. K. Michałowski w towarzystwie członków ekspedycji w Faras. Fot. archiwum IKŚiO PAN.

Gdy na początku lat 60. XX wieku polska misja archeologiczna pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego odkryła dobrze zachowane relikty katedry z VIII wieku w Faras, światowa prasa okrzyknęła znalezisko największym losem na loterii „nubijskiej”. O tym, jakie jest znaczenie tych zabytków oraz w jaki sposób trafiły do Polski, będzie można dowiedzieć się w najbliższą sobotę.

Konferencja, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie, otwarta jest dla publiczności. Wśród prelegentów wystąpi dr Stefan Jakobielski – jedyny żyjący uczestnik kampanii w Faras (lata 1961-1964). To tam odkryto ruiny kościoła katedralnego wraz z świetnie zachowanymi malowidłami o tematyce religijnej z VIII-XIV wieku. Obecnie ponad 60 z nich znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Dr Jakobielski dokumentował i opracowywał inskrypcje odkrywane w czasie wykopalisk. Badacz opowie zarówno o okolicznościach sprowadzenia malowideł do Polski, jak również przedstawi ustalenia dotyczące ich chronologii. Pozostali naukowcy reprezentujący Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN, Instytut Archeologii UW i Instytut Historii UKSW przybliżą wyniki prac naukowych nad „freskami”. Natomiast dr Alfred Twardecki opowie o historii galerii i jej nowej aranżacji – dokładnie rok temu faraska galeria została otwarta w nowej aranżacji i według nowego scenariusza.

„Okrągła rocznica jest okazją do zaprezentowania obecnego stanu wiedzy na temat ikonografii, technik malarskich, chronologii a także zagadnień konserwatorskich związanych z malowidłami z Faras” – wyjaśnia Aneta Cedro z IKŚiO PAN. – „Ponadto w przerwie między sesjami dla słuchaczy przewidziane jest bezpłatne zwiedzanie Galerii Faras w towarzystwie prelegentów. Będzie to unikatowa szansa na zadanie pytań i rozmowę ze specjalistami” – zachęca.

Na nowej ekspozycji wykorzystano szereg multimediów. Dzięki nim również osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu mogą zapoznać się z dziejami chrześcijańskiej Nubii, architekturą, malowidłami katedry, z ich ikonografią. Oryginalne malowidła rozmieszczono podobnie jak występowały w faraskiej świątyni. Oglądając je zwiedzający mogą posłuchać oryginalnych koptyjskich śpiewów liturgicznych. W technologii trójwymiarowej przygotowano również zrekonstruowane wnętrze kościoła ze wszystkimi malowidłami, również tymi, które obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym w Chartumie. Ekspozycję wzbogacają pokazy filmów archeologicznych i fotografii archiwalnych.

Galeria Faras jest jedyną w Europie wystawą zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Zabytki trafiły o zbiorów muzealnych dzięki polskim archeologom uczestniczącym w latach 60. ubiegłego wieku w akcji ratowania zabytków archeologicznych związanych z dawnymi kulturami Doliny Nilu. W przedsięwzięciu pod patronatem UNESCO wzięły udział liczne ekspedycje z całego świata. Badany obszar o wymiarach 500 na maksymalnie 35 km został zalany przez wody spiętrzone przez Wielką Tamę Asuańską, tworząc Jezioro Nasera. To w ramach tej samej akcji przeniesiono słynne świątynie z Abu Simbel w wyższe miejsce – kierownikiem tego przedsięwzięcia był również prof. Kazimierz Michałowski, którego imię nosi Galeria Faras.

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie IKŚiO PAN. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera