Studenci z 53 krajów na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studenci z 53 krajów kształcą się na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, który w czwartek zainaugurował nowy rok akademicki. Na czterech wydziałach studiuje tu łącznie 6,7 tys. osób, w tym 1,3 tys. obcokrajowców.

Rektor uczelni prof. Andrzej Drop podkreślił podczas inauguracji, że medyczne i stomatologiczne studia prowadzone w języku angielskim stały się międzynarodową marką uczelni. „Pod względem umiędzynarodowienia uplasowaliśmy się na wysokim, siódmym miejscu w kraju. To bardzo dobra lokata, poświadczająca świetną, międzynarodową renomę na rynku edukacyjnym” – powiedział Drop.

Lubelska uczelnia medyczna kształci w języku angielskim od 20 lat. W tym czasie dyplomy uzyskało tu ponad 700 obcokrajowców. „Cieszymy się dużym zainteresowaniem na świecie, w tym roku będzie się u nas uczyć 50 studentów z USA, będą studenci z Tajlandii, łącznie jest około 1,3 tys. studentów z 53 krajów” – zaznaczył Drop.

Na pierwszym roku naukę rozpoczęło tu ponad 1,7 tys. studentów, w tym 235 cudzoziemców. W tegorocznej rekrutacji o przyjęcie na studia starało się prawie 11 tys. kandydatów z kraju, najwięcej na stomatologię – 27 osób na jedno miejsce i na kierunek lekarski - 17 osób. Na studia w zakresie analityki medycznej chciało się dostać ponad 9 osób na jedno miejsce, zaś na farmację – 8 osób na jedno miejsce.

Na czterech wydziałach i piętnastu kierunkach kształci się 6,7 tys. studentów. Uczelnia zatrudnia ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich, w tej liczbie 118 profesorów tytularnych. Uniwersytet Medyczny łącznie z trzema szpitalami klinicznymi zapewnia pracę 8 tys. osób, co czyni go największym pracodawcą w Lublinie.

W tym roku uczelnia uruchomiła, jako pierwsza w Polsce, nowy kierunek studiów, biomedycynę. Przyjęto 20 osób na razie na studia licencjackie. Absolwenci w przyszłości mają zajmować się m.in. badaniami klinicznymi. Uruchomiono też nowe studia na kierunkach higiena stomatologiczna oraz elektroradiologia.

W tym miesiącu ma być przekazany do użytku Ośrodek Medycyny Doświadczalnej, który ma być wszechstronną bazą naukowo-badawczą. Są w nim m.in. sale operacyjne dla małych i dużych zwierząt i urządzenia do rezonansu magnetycznego, którymi będą badane zwierzęta.

„Zakładam, że jego działalność zwiększy intensywność współpracy z ośrodkami zarówno naukowo-badawczymi, jak i produkcyjno-przemysłowymi z naszego, jak też innych regionów” – powiedział Drop.

Zakończony też został drugi, ważny dla uczelni projekt unijny, rozbudowa i modernizacja Collegium Pathologicum. Placówka wyposażona została w nowy sprzęt, niezbędny do prowadzenia badań z zakresu patofizjologii, patomorfologii, medycyny sądowej zgodnie z wymaganiami europejskimi. Zmodernizowano 13 laboratoriów i 55 pracowni, powstaną 4 nowe pracownie.

W sierpniu rozpoczęła się budowa Centrum Symulacji Medycznej przeznaczonego do praktycznej nauki z wykorzystaniem fantomów.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera