Wycieczki rowerowe, ptasi piknik, opowieści o przyrodzie i inne atrakcje czekają na uczestników tegorocznych Europejskich Dni Ptaków, które odbędą się w pierwszy weekend października. Symbolem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków jest żuraw - informuje OTOP.
Europejskie Dni Ptaków, obchodzone w pierwszy weekend października w 40 krajach, mają przybliżać ludziom wiedzę nt. różnorodności ptaków, bogactwa ich gatunków, kolorów, głosów, zajmowanych siedlisk, a także zagrożeń, z którymi spotkać się mogą w czasie swojej wędrówki - tłumaczy rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), Katarzyna Groblewska.
W tym czasie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr, obserwuje ptaki lecące z terenów lęgowych na zimowiska. Organizatorem Europejskich Dni Ptaków jest federacja BirdLife International, której polskim partnerem jest OTOP.
W ramach tych dni w całej Polsce (2-4 października) zaplanowano ponad 125 wydarzeń.
Podczas wycieczek i indywidualnych obserwacji ptaki będą liczone, a zebrane dane zostaną przekazane do europejskiego koordynatora, którym w tym roku jest Holandia. Wstępne wyniki obserwacji poznamy już w poniedziałek (5 października) - informuje Groblewska.
Wolontariusze przygotowali różne atrakcje. "W Krakowie można wybrać się na wycieczkę rowerową, na Mierzei Wiślanej na – cieszący się dużą popularnością – V Ptasi Piknik, w czasie którego organizowane są warsztaty, odłowy i obrączkowanie ptaków, opowieści o przyrodzie, konkursy z nagrodami i ognisko z poczęstunkiem. W Warszawie spacery odbędą się w kilku parkach miejskich, m.in. w Łazienkach i Parku Skaryszewskim, chętni mogą wybrać się także do rezerwatu przyrody +Stawy Raszyńskie+. Jeden z naszych wolontariuszy zaprosił nawet na wspólną wyprawę łódką po jeziorze Kromszewickim i ognisko" – wylicza Groblewska.
Pełen spis spacerów ornitologicznych po parkach krajobrazowych, parkach miejskich i innych wydarzeń, czyli pokazów slajdów, prelekcji oraz wycieczek dla szkół w podziale na województwa, znajduje się na stronie OTOP.
Ptakiem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków jest żuraw - wysoki i majestatyczny ptak, z długimi nogami i długą szyją. Jest znany z charakterystycznego tańca, który wykonuje nie tylko w parach w czasie godów, ale także w większych grupach na zlotowiskach. Żurawie chodzą wówczas kłaniając się i kiwając, wykonują piruety i podskakują.
Charakterystyczny jest także głośny, niosący się daleko głos żurawia, zwany klangorem.
Żurawie gniazdują w podmokłych lasach i na torfowiskach, a zimują na płytkich mokradłach w Afryce i południowo wschodniej Azji. Doskonale szybuje. Podczas przelotów odpoczywa na polach uprawnych w dużych stadach.
W Polsce żurawie gniazdują regularnie na niżu, najliczniej w północnej części kraju (na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu). W ostatnich dekadach zwiększyły liczebność, rozprzestrzeniły się także na południu i południowym wschodzie kraju. Coraz częściej notowane są przypadki zimowania żurawi w Europie, także w Polsce.
PAP - Nauka w Polsce
zan/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.