Trzęsienie ziemi w Chile nie zagroziło teleskopom

Fot. PAP/EPA/ Ariel Marinkovic/X-Cam 17.06.2014
Fot. PAP/EPA/ Ariel Marinkovic/X-Cam 17.06.2014

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), które posiada w Chile wielkie teleskopy do obserwacji kosmosu, w swoim komunikacie informuje, że żaden z instrumentów nie ucierpiał w wyniku trzęsienia Ziemi, które nawiedziło Chile w nocy ze środy na czwartek polskiego czasu.

16 września o godzinie 20:00 czasu lokalnego nastąpiło w Chile bardzo silne trzęsienie ziemi, oceniane na 8,3 stopnia w skali Richtera. Epicentrum trzęsienia znajdowało się niedaleko wybrzeża pomiędzy miastami Santiago, a La Serena. Według informacji chilijskiego rządu, w wyniku trzęsienia ziemi zginęło osiem osób, a milion zostało ewakuowanych z powodu zagrożenia falą tsunami.

W Chile znajduje się wiele dużych teleskopów do obserwacji kosmosu, umieszczonych tam ze względu na bardzo dobre do takich obserwacji warunki klimatyczne oraz niewielkie zanieczyszczenie nocnego nieba sztucznym światłem. W szczególności na terenie Chile znajdują się obserwatoria należące do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), organizacji naukowo-technologicznej, do której niedawno przystąpił nasz kraj. Wielkie teleskopy są tak skonstruowane, aby były odporne nawet na silne trzęsienie ziemi.

Po trzęsieniu ziemi Europejskie Obserwatorium Południowe wydało komunikat, w którym podało, że nikt z astronomów, ani pracowników tej organizacji nie ucierpiał, ani nie odnotowano uszkodzeń w teleskopach.

Płaskowyż Chajnantor, na którym pracuje sieć radioteleskopów ALMA znajduje się daleko od epicentrum trzęsienia Ziemi. Równie daleko jest do Obserwatorium Paranal, w którym obserwacje prowadzą cztery 8,2-metrowe teleskopy VLT oraz kilka nieco mniejszych. Najbliżej do epicentrum jest z najstarszego z obserwatoriów ESO o nazwie La Silla, z licznymi teleskopami średniej wielkości. Jednak również tutaj nie odnotowano żadnych uszkodzeń. (PAP)

cza/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera