Wybitni matematycy z całej Polski spotkali się w Warszawie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przyznanie nagród dla wybitnych polskich matematyków, wykłady świetnych polskich uczonych, dzień popularyzacji matematyki - to niektóre z punktów programu 6. Forum Matematyków Polskich. Konferencja rozpoczęła się w Warszawie we wtorek i potrwa do 12 września.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM) oraz Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Forum Matematyków Polskich jest kontynuacją zjazdów PTM, odbywających się od 1927 roku. Forum ma być okazją do spotkań polskiej społeczności matematyków i do dyskusji o aktualnych problemach i wyzwaniach tej grupy.

W czasie inauguracji konferencji prof. Irmina Herburt, dziekan wydziału MINI PW opowiadała o znaczeniu PTM w okresie międzywojennym. Przyznała, że były to czasy, kiedy każdy matematyk zajmował się tylko tym, co go interesowało. Kierownicy katedr na uczelniach nie zawsze wiedzieli, czym zajmowali się inni matematycy w ich jednostkach, a jedyną instytucją, która łączyła wtedy matematyków było Polskie Towarzystwo Matematyczne. Prof. Herburt przyznała, że idea łączenia matematyków powinna być obecna również teraz "w czasach, kiedy jako jednostki jesteśmy na siłę wpuszczani w konkurencję, w dzielenie włosa na czworo pomiędzy jednostki, żeby było sprawiedliwie. Powinniśmy pilnować, żeby z tego dzielenia każdego włosa na czworo nasza matematyczna głowa nie stała się łysa. Myślę, że PTM powinno odgrywać rolę łączącą całe środowisko" - zaznaczyła.

Jeden z organizatorów konferencji, prof. Paweł Strzelecki z Uniwersytetu Warszawskiego przyznał w rozmowie z PAP, że forum to okazja, by spotkać się z polskimi matematykami, którzy reprezentują naprawdę wysoki światowy poziom. "Są tu ludzie, którzy - nawet jeśli w swoim obszarze badań nie rozdają jeszcze kart - to są już widoczni przy najważniejszych stolikach w kasynie, tam, gdzie wejście już jest tylko z zaproszeniem" - zażartował. Mówił, że konferencja jest też okazją, by zorientować się, w jakich obszarach matematyka w Polsce nie ma się czego wstydzić. Wymienił, że według niego jest to rachunek prawdopodobieństwa, układy dynamiczne, geometria algebraiczna, a także teoretyczna informatyka.

Forum Matematyków Polskich zaczęto od wręczenia nagród wybitnym matematykom.

Nagroda Główna PTM im. Stefana Banacha za osiągnięcia w dziedzinie badań matematycznych trafiła do prof. Krzysztofa Frączka z UMK. Jego badania dotyczą teorii ergodycznej i układów dynamicznych. "To matematyk oryginalny i otwarty" - zaznaczył prezentujący laureata prof. Grzegorz Świątek z PW. Przyznał, że Frączek nie zamknął się w jednej dziedzinie badań, a jego zainteresowania ewoluują. "A to pozwala uważać, że najlepsza praca Frączka jeszcze nie została napisana" - mówił Świątek.

Prof. Frączek w rozmowie z PAP zaznaczył, że w swoich badaniach zajmował się m.in. teorią bilardów. "Jest stół bilardowy i odbija się po nim kula" - stwierdził i wyjaśnił, że matematycy zastanawiają się, co się będzie działo z taką kulą w różnych układach (kula jest w tych rozważaniach punktem, który porusza się bez obrotów i bez tarcia). Frączek zajmował się bilardem miejskim - tym, co się stanie, jeśli puści się w ruch kulę w nieskończenie wielkim mieście.

Podczas konferencji wręczono też Nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla młodych matematyków. Trafiła ona do Błażeja Wróbla z Politechniki Wrocławskiej, który staż podoktorski robi w Mediolanie. Laureat powiedział PAP, że zajmuje się problemami z zakresu analizy matematycznej, które mają zastosowania w równaniach różniczkowych. "Równania różniczkowe to z kolei dziedzina najbliżej fizyki i jej zastosowań" - powiedział Błażej Wróbel. Wyjaśnił, że wielu ludzi rozwiązywało różne problemy przykładając osobne metody. "A mnie się udało opracować jedną metodę, która zawiera wiele wcześniejszych przypadków" - powiedział.

Nagrodę im. Kuratowskiego przyznawaną przez Instytut Matematyki PAN i PTM przyznano ex aequo Joannie Kuładze-Przymus z UMK i z Instytutu Matematyki PAN (IM PAN) oraz Mateuszowi Michałkowi z IM PAN. Kułaga-Przymus prowadzi prace m.in. z zakresu teorii ergodycznej, a Michałek - z pogranicza geometrii algebraicznej i kombinatoryki.

Podczas konferencji wręczono także Międzynarodową Nagrodę im. Stefana Banacha. Dostał ją fiński matematyk dr Joonas Ilmavirta.

W ramach konferencji 10 września zostanie zorganizowany Dzień Popularyzacji Matematyki. Tego dnia, w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW będzie można wziąć udział w wykładach, warsztatach, pokazach, a także obejrzeć wystawy i filmy o tematyce matematycznej. Wydarzenie to skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera